Którą stroną układać membranę?

Michał Blicharczyk
22 października 2021
Czas czytania:
Jak poprawnie zamontować kominek wentylacyjny?

To jedno z najczęściej zadawanych przez inwestorów pytań.

Aby łatwo zapamiętać, odpowiadamy obrazowo: napisem do góry, do nieba, do dekarza na dachu.

Chcemy się światu trochę pokazać. A okolica niech też wie, że na Twoim dachu montowana jest porządna membrana.
A tak na serio to

taki sposób montażu membrany ma ścisły związek z jej konstrukcją.
Większość membran składa się z trzech warstw.

Pierwsza, górna warstwa składa się z włókniny (PP), środkowa – to film funkcyjny, a dolna – to ponownie włóknina (PP).

Najważniejszą rolę pełni film funkcyjny. To on odpowiada za paroprzepuszczalność i wodoszczelność membrany, czyli za zabezpieczenie budynku przed zawilgoceniem i przedostaniem się wody i śniegu do jego wnętrza.  Dlatego poza wysoką jakością filmu funkcyjnego, liczy się również jego skuteczna ochrona. My chronimy go dwiema warstwami włókniny, przy czym ta górna, z napisami, jest znacznie grubsza. Wynika to z faktu, że z zewnątrz najłatwiej go uszkodzić, choćby podczas prac montażowych.

Grubsza warstwa włókniny chroni film funkcyjny przed uszkodzeniami mechanicznymi, jak przypadkowo upuszczony młotek, czy dachówka. Ponadto chroni ona film przed szkodliwym działaniem słońca, czyli promieniowaniem UV.

Pobierz

    manual techniczny!  

Zapoznaj się z praktyczną, niezbędną, codzienną wiedzą dla dekarza w pigułce.

Autor: Redakcja Roof Challenge

Redakcja to zespół ekspertów z wieloletnim doświadczeniem w branży budowlanej, specjalizujących się w konstrukcji i renowacji dachów.

Nasza pasja do tworzenia solidnych i estetycznych dachów napędza nas do dzielenia się wiedzą i najlepszymi praktykami z czytelnikami naszego bloga.

Każdy artykuł, który publikujemy, jest owocem wspólnej pracy naszych inżynierów, dekarzy i konsultantów, którzy na co dzień zajmują się rozwiązywaniem nawet najbardziej skomplikowanych problemów związanych z budową dachów.

Dążymy do tego, aby nasz blog był niezawodnym źródłem informacji dla każdego, kto planuje budowę, remont czy modernizację dachu. Zapraszamy do lektury i dzielenia się swoimi pytaniami oraz doświadczeniami.

Rekomendowane artykuły

[PORADNIK] Elementy więźby dachowej

[PORADNIK] Elementy więźby dachowej

Elementy więźby dachowej Krokiew  Krokiew koszowa  Krokiew narożna  Jętka  Kleszcze  Płatew  Miecz  Murłata  Wiatrownica  Słup  Wiązar  Kosz  Naroże  Kulawka  Wymian  Tram  Podwalina  Podczas inwestycji w budowę domu, inwestor może natknąć się na wiele technicznych...

Łata kalenicowa – wspornik

Łata kalenicowa – wspornik

Wprowadzenie do budowy dachu Podczas budowy dachu inwestorzy najczęściej dopytują lub zwracają uwagę na widoczne jego elementy. Z oczywistych względów najważniejsze jest pokrycie zasadnicze. Trzeba jednak przyznać, że świadomość/wiedza inwestorów rośnie, więc podczas...

Wykończenie kalenicy – otwarta czy zamkięta?

Wykończenie kalenicy – otwarta czy zamkięta?

Na początku trzeba zaznaczyć, że pytanie dotyczy dachów skośnych z najpopularniejszą metodą ocieplenia, czyli termoizolacją pomiędzy krokwiami. Między wykonawcami wciąż nie ma zgody co do sposobu montażu wysokoparoprzepuszczalnej membrany dachowej w tym miejscu. Jedni...