Energooszczędność domu a dach

Michał Blicharczyk
17 listopada 2021
Czas czytania:
roofchallenge dach membrana corotop

Z roku na rok koszty ogrzewania domu rosną, więc z coraz większą uwagą inwestorzy przyglądają się parametrom izolacyjnym stosowanych na budowie materiałów.

Jednak nawet najlepsza i najdroższa termoizolacja w dachu spadzistym może zawieść, jeśli nie zwrócimy uwagi na szczegóły wykonawcze.

Jednym z najbardziej wrażliwych i trudnych termoizolacyjnie miejsc na dachu jest murłata.

Murłata to zamocowana najczęściej na ścianie kolankowej drewniana, pozioma belka, na której opierają się krokwie. To murłata przenosi ciężar całego dachu na ściany budynku.

Murłata ma mniejszą szerokość niż ściana i najczęściej montowana jest tak, że jeden z jej boków licuje z wewnętrzną powierzchnią ściany. Stąd po zewnętrznej stronie muru zostaje spora przestrzeń, którą należy dokładnie zagospodarować termoizolacyjnie.

Jeśli tego nie zrobimy, styk dachu ze ścianą będzie mostkiem termicznym, a właściwie jedną wielką trasą szybkiego ruchu dla ciepła (rys 1).

Konsekwencją intensywnej ucieczki ciepła w okolicach murłaty jest nie tylko wyższy koszt ogrzewania domu.

Kolejnym problemem może być wykraplanie się pary wodnej na wewnętrznej powierzchni ściany na wysokości nieocieplonej murłaty, bowiem ten fragment ściany jest w tym wypadku najchłodniejszy. Taka niewidoczna warstwa wilgoci może być źródłem zagrzybienia ściany.

Dlatego tak istotne jest dokładne i przemyślane wykonanie docieplenia tego fragmentu dachu. Jak je wykonać?

Docieplenie ściany i dachu musi być ciągłe, a przestrzeń po zewnętrznej stronie murłaty powinna być wypełniona – w tym wypadku – np. odpowiednio ukształtowanym fragmentem styropianu.

Przy okazji trzeba zadbać, aby w dachu bez poszycia, docieplenie nie wybrzuszało wysokoparoprzepuszczalnej membrany, ponieważ grozi to znacznym zmniejszeniem przekroju przestrzeni wentylacyjnej dachu.

Natomiast tam gdzie dach jest w pełni deskowany, termoizolacja nie powinna blokować przestrzeni wentylacyjnej pod poszyciem.

Jeden z wariantów radzenia sobie z tym problemem pokazuje rys 2.

Rekomendowane artykuły

[VIDEO] – Jak poprawnie zamontować ławę kominiarską?

[VIDEO] – Jak poprawnie zamontować ławę kominiarską?

Cześć,Witamy w kolejnym odcinku RoofChallenge Razem z Darkiem pokażemy Wam dzisiaj jak prawidłowo zamontować ławę kominiarską Cześć, Darek Tymiński Tak jak Irek wspomniał, będę mu tutaj towarzyszył, pomagał w montażu niezwykle ważnej rzeczy jaką jest komunikacja...

[VIDEO] – Jak naprawić uszkodzoną membranę?

[VIDEO] – Jak naprawić uszkodzoną membranę?

CześćW dzisiejszym odcinku pokażemy Wam jak naprawić jakiekolwiek uszkodzenie, które powstanie nam w trakcie pracy na dachu. - Darku, może coś wspomnisz o rodzajach taśm, którymi możemy właśnie takie prace naprawcze wykonać? - Witam Cię Irku, Witam wszystkich - Bardzo...

[PORADNIK] Izolacja poddasza – Montaż membrany dachowej od wewnątrz

[PORADNIK] Izolacja poddasza – Montaż membrany dachowej od wewnątrz

MONTAŻ MEMBRANY DACHOWEJ OD WEWNĄTRZ  Zdarzają się sytuacje (zwłaszcza w starych domach), kiedy remont poddasza wymaga zamontowania lub wymiany membrany dachowej. Jeśli wiąże się to z remontem całego dachu, sprawa jest prosta. Pytania i wątpliwości zaczynają się, gdy...