[PORADNIK] Izolacja poddasza – Montaż membrany dachowej od wewnątrz

Michał Blicharczyk
11 sierpnia 2022
Czas czytania:
Jak poprawnie zamontować kominek wentylacyjny?

Ten artykuł porusza tematykę:

 • Wyjątkowe przypadki remontu dachu
 • Membrana dachowa – fundament izolacji poddasza
 • Jakie zagrożenia niesie ze sobą wilgoć w dachu?
 • Dobre praktyki w montażu membrany od wewnątrz
 • Montaż membrany od strony poddasza można wykonać na dwa sposoby
 • Podsumowanie

Wyjątkowe przypadki remontu dachu

W starych budynkach, konieczność remontu poddasza nierzadko wiąże się z koniecznością wymiany lub instalacji nowej membrany dachowej. Chociaż przeprowadzenie pełnego remontu dachu, który obejmuje ściągnięcie pokrycia głównego, wydaje się najbardziej oczywistą i najprostszą opcją, w rzeczywistości jest to zadanie bardziej złożone, zwłaszcza gdy chcemy tego uniknąć, a struktura dachu pozostaje w dobrym stanie.

Dowiedz się o wadach i zaletach poszczególnych pokryć dachowych.

Membrana dachowa – fundament izolacji poddasza

Aby w pełni zrozumieć wyzwanie montażu membrany dachowej od wewnątrz, warto przybliżyć sobie jej podstawowe funkcje. Kluczową rolą membrany dachowej w procesie izolacji jest zapewnienie ochrony poddasza przed negatywnymi skutkami wilgoci. Działa ona jako bariera, która nie dopuszcza wody z zewnątrz do wnętrza dachu, jednocześnie umożliwiając parze wodnej wydostanie się na zewnątrz. To kluczowe dla zapewnienia odpowiedniego mikroklimatu w poddaszu i ochrony jego konstrukcji.

 Dowiedz się jak wybrać odpowiednią membraną dachową.

Jakie zagrożenia niesie ze sobą wilgoć w dachu?

Wilgoć to wróg każdego poddasza. Dlatego tak ważne jest zapewnienie, by dach był suchy:

Drewno pod wpływem wilgoci: Mokre drewno jest podatne na gnicie i traci swoje właściwości wytrzymałościowe. Ponadto wilgoć sprzyja rozwojowi szkodników drewna, co może prowadzić do uszkodzenia całej konstrukcji dachu.

Termoizolacja a wilgoć: Izolacja, tak jak wełna mineralna, przy kontakcie z wodą traci swoje właściwości izolacyjne. Wilgotna izolacja nie spełnia swojej funkcji, co prowadzi do strat ciepła i zwiększonych kosztów ogrzewania.

Zdrowotne skutki wilgoci: Poddasze pełne wilgoci jest idealnym miejscem dla pleśni i grzybów, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia mieszkańców.

Kiedy montaż od wewnątrz jest jedyną opcją?

Istnieją sytuacje, w których tradycyjny montaż membrany dachowej może być niemożliwy lub niepraktyczny. Przykłady to remonty starych poddaszy, gdzie demontaż istniejącego pokrycia dachowego jest ekonomicznie nieuzasadniony. W takich przypadkach dekarze muszą poszukać alternatywnych rozwiązań.

Dobre praktyki w montażu membrany od wewnątrz

Montaż membrany dachowej od wewnątrz niesie ze sobą pewne wyzwania, ale z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem jest całkowicie wykonalny. Kluczem jest zrozumienie specyfiki konstrukcji dachu oraz technologii membran, aby zapewnić optymalną izolację poddasza.

Niezależnie od wybranego rozwiązania, ważne jest, aby pamiętać o kilku kluczowych kwestiach:

Przestrzeń wentylacyjna: Jest niezbędna dla zapewnienia prawidłowej cyrkulacji powietrza między membraną a pokryciem dachowym.

Zapewnienie odpływu wody: Jakiekolwiek wody, które dostaną się pod membranę, muszą być skierowane do odpowiednich miejsc odprowadzających ją z dachu, takich jak rynny.

Montaż membrany od strony poddasza można wykonać na dwa sposoby.

Montaż pasów membrany wzdłuż osi kalenica-okap

Pierwszy polega na wycięciu odpowiedniej szerokości pasów membrany i zamontowanie ich między krokwiami wzdłuż osi kalenica-okap. Metoda ta jest stosunkowo prosta i może być stosowana w przypadkach, gdzie przestrzeń robocza na poddaszu jest dostatecznie duża.

 Zalety tej metody:

 • Możliwość dokładnego dostosowania do indywidualnych wymiarów poddasza.
 • Szybszy montaż w przypadku prostych dachów.

 Wady:

 • Konieczność dokładnego dopasowywania pasów membrany.

Ryzyko przecieków na miejscach, gdzie pasy zachodzą na siebie, jeśli nie są one prawidłowo zabezpieczone.

montaz membrany od wewnatrz

Montaż membrany poprzez rozciągnięcie jej w poprzek krokwiami

Drugim sposobem jest rozciągnięcie membrany w poprzek krokwiami. To rozwiązanie jest idealne dla skomplikowanych konstrukcji dachowych z wieloma skosami i przeszkodami.

Zalety tej metody:

Jednolite pokrycie dachu membraną, co minimalizuje ryzyko przecieków.

Możliwość szybszego montażu w skomplikowanych konstrukcjach dachowych.

Wady:

 • Może być trudniejsze do zastosowania w wąskich przestrzeniach lub tam, gdzie dostęp jest ograniczony.
 • Większe ryzyko uszkodzenia membrany podczas jej rozciągania.
montaz membrany od wewnatrz

Podsumowanie

Wybór metody montażu membrany od wewnętrznej strony poddasza zależy od indywidualnych potrzeb, konstrukcji dachu oraz dostępu do miejsca pracy. Oba opisane sposoby mają swoje zalety i wady, dlatego ważne jest dokładne zapoznanie się z nimi i wybór tej, która najlepiej odpowiada konkretnemu zadaniu.

Najczęściej zadawane pytania na temat izolacji poddasza:

 1. Czym różni się membrana dachowa od tradycyjnej folii paroizolacyjnej?
  Membrana dachowa jest specjalnie zaprojektowanym materiałem, który pozwala na przepuszczanie pary wodnej z wnętrza budynku na zewnątrz, jednocześnie chroniąc przed wodą i wilgocią z zewnątrz. Folia paroizolacyjna natomiast ma za zadanie jedynie blokować parę wodną, co może prowadzić do kondensacji wewnątrz konstrukcji dachowej.
 2. Jaką grubość izolacji termicznej powinienem zastosować na poddaszu?
  Zalecana grubość izolacji termicznej na poddaszu zależy od strefy klimatycznej oraz materiału izolacyjnego. Dla większości regionów w Polsce zaleca się minimum 20-30 cm wełny mineralnej. Warto jednak skonsultować się z lokalnymi przepisami budowlanymi lub specjalistą.
 3. Czy mogę zamontować izolację termiczną bezpośrednio na membranę dachową
  Tak, możesz zamontować izolację bezpośrednio na membranę dachową, ale ważne jest, aby upewnić się, że membrana jest odpowiednio zabezpieczona i nie ma żadnych uszkodzeń. Dodatkowo, warto zastosować dodatkową warstwę paroizolacji między membraną a izolacją w celu optymalnej ochrony.
 4. Jakie są najważniejsze kroki w procesie izolacji poddasza?
  Kluczowe etapy to: ocena stanu istniejącego dachu, wybór odpowiednich materiałów izolacyjnych, montaż membrany dachowej, instalacja izolacji termicznej i zabezpieczenie jej kolejną warstwą membrany lub folii paroizolacyjnej.
 5. Czy mogę użyć folii aluminiowej jako warstwy paroizolacyjnej na poddaszu?
  Folia aluminiowa jest często używana jako bariera paroizolacyjna dzięki jej zdolności do odbijania ciepła i blokowania pary wodnej. Jeśli jest odpowiednio zamontowana i szczelna, może służyć jako skuteczna warstwa paroizolacyjna.

Pobierz

    manual techniczny!  

Zapoznaj się z praktyczną, niezbędną, codzienną wiedzą dla dekarza w pigułce.

Michał Blicharczyk

Michał Blicharczyk

Doradca techniczny i szkoleniowiec Corotop z ponad 15-letnim doświadczeniem.

Specjalizuje się w zagadnieniach wilgotnościowo-wentylacyjnych dachów skośnych.

Rekomendowane artykuły

Wykończenie kalenicy – otwarta czy zamkięta?

Wykończenie kalenicy – otwarta czy zamkięta?

Na początku trzeba zaznaczyć, że pytanie dotyczy dachów skośnych z najpopularniejszą metodą ocieplenia, czyli termoizolacją pomiędzy krokwiami. Między wykonawcami wciąż nie ma zgody co do sposobu montażu wysokoparoprzepuszczalnej membrany dachowej w tym miejscu. Jedni...

Kalenica – najczęściej popełniane błędy montażowe

Kalenica – najczęściej popełniane błędy montażowe

Kalenica to jedno z newralgicznych miejsc w dachu. I chociaż sama konstrukcja – jak już to było opisane w artykule pt. Kalenica - charakteryzacja i montaż - nie wydaje się skomplikowana, to jednak trzeba mieć świadomość, że łatwo tu popełnić kilka prostych błędów,...

Kalenica – charakteryzacja i montaż

Kalenica – charakteryzacja i montaż

Czym jest kalenica? Każdy, kto ma choćby najmniejsze pojęcie o dachu skośnym, wie mniej więcej co to jest kalenica, ale dla formalności warto powtórzyć precyzyjną definicję za Słownikiem Terminów i Nazw Dekarskich: „Kalenica to pozioma linia utworzona w  miejscu...