[PORADNIK] Izolacja poddasza – Montaż membrany dachowej od wewnątrz

Michał Blicharczyk
11 sierpnia 2022
Czas czytania:
Jak poprawnie zamontować kominek wentylacyjny?

MONTAŻ MEMBRANY DACHOWEJ OD WEWNĄTRZ

 Zdarzają się sytuacje (zwłaszcza w starych domach), kiedy remont poddasza wymaga zamontowania lub wymiany membrany dachowej. Jeśli wiąże się to z remontem całego dachu, sprawa jest prosta. Pytania i wątpliwości zaczynają się, gdy membrana ma być zamontowana bez ściągania pokrycia zasadniczego i ołatowania. Jak to zrobić, skoro pokrycie wstępne powinno być ułożone na krokwiach, a nie pod nimi? Montaż membrany dachowej od wewnątrz jest trudny, ale możliwy.

Oczywiście, najlepiej wymianę membrany połączyć z wymianą pokrycia zasadniczego, ale gdy dachówka i łacenie są w dobrym stanie, ściąganie ich to dodatkowe spore koszty. Jak ich uniknąć?

Dowiedz się o wadach i zaletach poszczególnych pokryć dachowych.

Na początek warto przypomnieć sobie, czym jest membrana dachowa i jakie funkcje w dachu spełnia.

PO CO MEMBRANA DACHOWA

Membrana dachowa ma do spełnienia dwa zadania: nie przepuścić wody z zewnątrz do wnętrza dachu i przepuścić parę wodną z wnętrza na zewnątrz dachu, czyli musi być wodoszczelna i paroprzepuszczalna.

Wodoszczelna, ponieważ woda przedostająca się do wnętrza dachu jest zagrożeniem na drewnianej konstrukcji dachu, termoizolacji i innych elementów poddasza. Natomiast paroprzepuszczalność membrany zapewnia, że para wodna – zamiast zbierać się w przegrodzie dachowej (co grozi jej zawilgoceniem) – w odpowiednich warunkach opuszcza ją.

Dzięki tym dwóm warunkom dach jest w stanie sam się osuszać, a suchość jest tym stanem w dachu, do którego dążymy.

Suchy dach to:

  • trwała i wytrzymała konstrukcja, bo mokre drewno traci swoje parametry wytrzymałościowe;
  • efektywna termoizolacja, bo np. mokra wełna traci swoje parametry termoizolacyjne;
  • zdrowie, bo lubiące wilgoć grzyby i pleśnie są bardzo szkodliwe nie tylko dla konstrukcji dachu, ale i dla naszych organizmów.

 JAKA MEMBRANA DO MONTAŻU OD WNĘTRZA?

Nie ma tu rozróżnienia na membrany montowane od zewnątrz i od wewnątrz. Membranę dachową zawsze powinno się montować na krokwiach lub poszyciu z góry, więc montowanie jej od wewnątrz jest w pewnym sensie niezgodne ze sztuką budowlaną. Czasami jednak zdarzają się sytuacje, jak np. adaptacja czy remont starego poddasza, gdzie dach jest w dobrym stanie i demontaż pokrycia zasadniczego łącznie z ołatowaniem wydaje się nie mieć sensu.

Wówczas instalacja membrany od wewnątrz jest próbą maksymalnego zniwelowania ewentualnych problemów, które mogą wyniknąć z tego rodzaju montażu.

Oczywiście, w każdym przypadku nie warto oszczędzać na membranie, ponieważ to właśnie ona w znacznym stopniu odpowiada za wilgotnościowy stan dachu.

Dowiedz się jak wybrać odpowiednią membraną dachową.

JAK MONTOWAĆ MEMBRANĘ OD WEWNĄTRZ?

Na początek trzeba wiedzieć, że taki sposób montażu nie jest idealny. Wykonawca ma trudne zadanie, ponieważ musi zadbać nie tylko o szczelność pokrycia wstępnego, ale i o prawidłowo działającą przestrzeń wentylacyjną, co przy montażu membrany od wnętrza jest bardzo trudne. Trzeba też pamiętać, aby ewentualny śnieg czy woda spływająca po membranie do okapu miała w niim ujście do lub pod rynnę. Jest to spore wyzwanie, zwłaszcza w starych domach, gdzie wykonanie takiego efektywnego spływu wymaga np. wykuwania przestrzeni w ścianie kolankowej domu.

Montaż membrany od strony poddasza można wykonać na dwa sposoby.

Pierwszy polega na wycięciu odpowiedniej szerokości pasów membrany i zamontowanie ich między krokwiami wzdłuż osi kalenica-okap.

Rozwiązanie to ma słaby punkt w postaci styku membrany z bokiem krokwi. W tym miejscu może łatwo dojść do przecieku wody, która czasami dostaje się pod pokrycie zasadnicze. Dlatego szczególną uwagę należy zwrócić na sposób, w jaki membrana będzie połączona z krokwią. Wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem jest używanie np. drewnianych listw montażowych, które nie tylko dobrze docisną membranę do boku krokwi, ale i – przy pełnym deskowaniu – dają niezbędny dystans między deskami a membraną, który tworzy przestrzeń wentylacyjną.

montaz membrany od wewnatrz

Drugi sposób to montaż membrany równolegle do kalenicy. Kolejne pasy membrany instaluje się od kalenicy ku okapowi, tak, żeby uzyskać prawidłowy zakład membrany. W tej metodzie krokwie są w całości owinięte przez membranę.

Taki montaż wydaje się szczelniejszy, jednak zrobienie wylotu dla wody z przecieków staje się poważnym wyzwaniem wykonawczym.

montaz membrany od wewnatrz

CZY WEŁNA TERMOIZOLACYJNA MOŻE DOTYKAĆ MEMBRANY?

Po zamontowaniu membrany od wewnątrz, reszta robót jest już znacznie łatwiejsza. Choć czasami pojawia się pytanie, czy trzeba konstruować szczelinę wentylacyjną, czy termoizolacja może stykać się z membraną? Może, a nawet powinna. Trzeba tylko pamiętać, żeby termoizolacja nie wypychała/wybrzuszała membrany. Takie wybrzuszenie nie tylko zmniejsza w dachu przestrzeń wentylacyjną, ale i ewentualną wodę z przecieków kieruje nam – w zależności od sposobu wykonania montażu – albo na styk membrany z krokwią (gdzie może nastąpić przeciek), albo pod krokwie (gdzie pod wpływem wilgoci może pojawić się grzyb). Problem wybrzuszenia membrany jest często spotykany przy dociepleniu poddasza pianką, która zaraz po aplikacji rozpręża się i wypycha membranę ku górze. Podobnie jest z wełną, która przez niedoświadczonych wykonawców  jest czasami zbyt mocno wciskana między krokwie i wybrzusza membranę.

Pobierz

    manual techniczny!  

Zapoznaj się z praktyczną, niezbędną, codzienną wiedzą dla dekarza w pigułce.

Michał Blicharczyk

Michał Blicharczyk

Doradca techniczny i szkoleniowiec Corotop z ponad 15-letnim doświadczeniem.

Specjalizuje się w zagadnieniach wilgotnościowo-wentylacyjnych dachów skośnych.

Rekomendowane artykuły

Łata kalenicowa – wspornik

Łata kalenicowa – wspornik

Wprowadzenie do budowy dachu Podczas budowy dachu inwestorzy najczęściej dopytują lub zwracają uwagę na widoczne jego elementy. Z oczywistych względów najważniejsze jest pokrycie zasadnicze. Trzeba jednak przyznać, że świadomość/wiedza inwestorów rośnie, więc podczas...

Wykończenie kalenicy – otwarta czy zamkięta?

Wykończenie kalenicy – otwarta czy zamkięta?

Na początku trzeba zaznaczyć, że pytanie dotyczy dachów skośnych z najpopularniejszą metodą ocieplenia, czyli termoizolacją pomiędzy krokwiami. Między wykonawcami wciąż nie ma zgody co do sposobu montażu wysokoparoprzepuszczalnej membrany dachowej w tym miejscu. Jedni...

Kalenica – najczęściej popełniane błędy montażowe

Kalenica – najczęściej popełniane błędy montażowe

Kalenica to jedno z newralgicznych miejsc w dachu. I chociaż sama konstrukcja – jak już to było opisane w artykule pt. Kalenica - charakteryzacja i montaż - nie wydaje się skomplikowana, to jednak trzeba mieć świadomość, że łatwo tu popełnić kilka prostych błędów,...