[PORADNIK] Łaty dachowe – czym są, jakie jest przeznaczenie, jak wykonać montaż

Michał Blicharczyk
23 stycznia 2023
Czas czytania:
Jak poprawnie zamontować kominek wentylacyjny?

Ten artykuł porusza tematykę:

 • Podstawy łat dachowych: Czym są i do czego służą?
 • Wybór odpowiednich łat dachowych: Jakie materiały są najlepsze?
 • Kwestie techniczne: Jak obliczyć właściwy rozstaw łat?
 • Błędy i pułapki: Jakie są najczęstsze błędy podczas montażu łat?
 • Narzędzia dekarza: Jakie narzędzia pomagają w montażu łat?
 • Jakie są konsekwencje źle ułożonych łat dachowych?
 • Czym są łaty dachowe i dlaczego są niezbędne?

Łaty dachowe to kluczowy komponent każdego dachu, który zasługuje na dokładne zrozumienie i właściwe stosowanie. Są to układane poziomo drewniane listwy, które stanowią podstawę dla pokrycia dachowego. Jeśli chodzi o montaż dachów, łaty dachowe pełnią kilka niezbędnych funkcji. Przede wszystkim zapewniają równą i stabilną powierzchnię, na której można montować różne materiały pokrycia dachowego, takie jak dachówki czy blachodachówka.

Obciążenia dachowe – nie tylko od strony pokrycia

Jako element dachu, łaty przejmują nie tylko obciążenie samego pokrycia dachowego, ale również muszą stawić czoła obciążeniom zewnętrznym, takim jak wiatr czy śnieg. Oznacza to, że łaty muszą być wyjątkowo mocne i odporne na różne siły działające na dach. Wybór odpowiednich łat o odpowiednich parametrach jest kluczowy dla trwałości i bezpieczeństwa całej konstrukcji dachowej. 

Optymalne właściwości łat dachowych

W świecie idealnym łaty byłyby heblowane i powietrzno-suche. Taka obróbka i stan łat gwarantują, że są one odporne na warunki atmosferyczne i nie ulegają zniekształceniom pod wpływem wilgoci. Jednak w rzeczywistości, wielu dekarzy napotyka na łaty, które są nierówne i wilgotne. Takie właściwości łat mogą wpłynąć na estetykę oraz szczelność dachu. Nierówne łaty mogą sprawić, że montaż łat staje się wyzwaniem, zwłaszcza jeśli dekarz chce uzyskać perfekcyjnie równą powierzchnię dachu.

Wybór i parametry idealnych łat

Odpowiedni dobór łat jest kluczowy, a ich wymiary i parametry zależą od wielu czynników. Wśród nich można wymienić:

 • rodzaj pokrycia dachowego,
 • kąt nachylenia dachu,
 • rozstaw krokwi,
 • strefę klimatyczną.

Jednak w Polsce najbardziej powszechne i uniwersalne są łaty o wymiarze 6×4 cm. Oczywiście, to tylko wytyczna, która dotyczy najbardziej popularnych rozwiązań. W przypadku nietypowych dachów czy pokryć, warto dokładnie przyjrzeć się wymiarom łat.

Wyzywające zadania montażu łat

Wbrew pozorom łacenie dachu jest czynnością dość skomplikowaną. Nawet niewielki błąd w obliczeniach może skutkować poważnymi konsekwencjami podczas układania pokrycia. Na przykład, problem zwanym „niezazębianie się” dachówek na zamkach z powodu złego rozstawu łat może prowadzić do znacznego zmniejszenia szczelności pokrycia.

Znaczenie odpowiednio dobranych i prawidłowo zamontowanych łat nie może być niedoceniane. Wiedza na temat łat i umiejętność prawidłowego ich montażu są kluczowe dla każdego dekarza, który chce zapewnić trwałość i estetykę wykonanych przez siebie dachów.

Rozstaw łat: Klucz do perfekcyjnego pokrycia dachowego

Rola rozstawu łat w montażu pokrycia dachowego

Rozstaw łat uzależniony jest od tego, co na nie położymy. Dlatego producenci pokryć podają wymagany rozstaw (w minimalnym i maksymalnym zakresie) w zależności od modelu dachówki czy blachodachówki. Ten rozstaw jest niezbędny, aby zapewnić optymalne dopasowanie, szczelność oraz funkcjonowanie pokrycia dachowego. Jest to również ważne dla estetyki, ponieważ niewłaściwy rozstaw łat może prowadzić do nierówności i innych defektów wizualnych dachu.

Pierwsze kroki w montażu – łata podstawowa i podkalenicowa

Zanim przystąpimy do obliczeń dotyczących właściwego rozstawu łat, kluczowe jest prawidłowe zamontowanie pierwszej łaty oraz łaty podkalenicowej. Te dwie łaty stanowią ramę, w obrębie której będzie następowało łacenie. Odpowiedni montaż tych łat jest kluczowy, ponieważ nie tylko wpływa na wygląd dachu, ale także na jego funkcjonalność. Zbyt duża odległość łaty podkalenicowej od wierzchołka kalenicy, na przykład, może sprawić, że gąsior nie przykryje prawidłowo ostatniego rzędu dachówek.

Obliczenia i precyzja w ustalaniu rozstawu łat

Po zamontowaniu tych skrajnych łat, należy dokładnie zmierzyć dystans między nimi, zwracając uwagę na górny bok każdej z łat. Następnie, bazując na tych pomiarach i rekomendacjach producenta pokrycia dachowego, można obliczyć ilość rzędów łat tak, aby odległość między nimi mieściła się w podanym zakresie rozstawu. Istotne jest, by nie korzystać ze skrajnych wartości, aby uniknąć potencjalnych problemów z montażem pokrycia. Dach jest dynamiczną strukturą, która „pracuje” i dostosowuje się do różnych warunków, takich jak napor wiatru. Dlatego ważne jest, by dachówki miały pewien „luz”, który pozwoli na kompensację mikroruchów konstrukcj

Precyzyjne łacenie dachu byłoby znacznie bardziej czasochłonne bez narzędzia znanego jako przymiar do łat. W środowisku dekarskim jest on często nazywany „pieskiem”. Działa on jak szablon, ułatwiając montaż łat bez konieczności ciągłego mierzenia odległości. Przy jego pomocy można osiągnąć zarówno szybkość pracy, jak i precyzję, co jest kluczem do długotrwałości i estetyki dachu. 

Podsumowując, odpowiedni rozstaw i montaż łat to podstawa, na której opiera się każdy dach. Wykorzystując rekomendacje producentów, doświadczenie i odpowiednie narzędzia, każdy dekarz może zapewnić trwałość, funkcjonalność i piękno każdego dachu, nad którym pracuje.

Często zadawane pytania na temat łat dachowych:

 1. Jakie są optymalne wymiary łat dachowych?
  Wymiary łat dachowych zależą od kilku czynników, takich jak rodzaj pokrycia dachowego, kąt nachylenia dachu, rozstaw krokwi czy strefa klimatyczna. W Polsce sprawdzoną i powszechnie stosowaną jest łata o wymiarze 6×4 cm, jednak w przypadku nietypowych rozwiązań dachowych wymiary łat warto dostosować indywidualnie.
 2. Czy wilgotne łaty dachowe wpływają na jakość pokrycia?
  Tak, mokre łaty mogą zmieniać swoje wymiary i kształt podczas schnięcia po zamontowaniu na dachu. Może to prowadzić do nierównej powierzchni ułożonych dachówek, co jest szczególnie widoczne przy dachówkach płaskich. Najlepiej korzystać z suchych, prostych łat bez sęków.

 3. Jak prawidłowo obliczyć rozstaw łat?
  Rozstaw łat uzależniony jest od typu pokrycia dachowego. Producenci pokryć podają zalecany rozstaw, który powinien być przestrzegany w zależności od modelu dachówki czy blachodachówki. Ważne jest, by nie korzystać ze skrajnych wartości, ponieważ może to wpłynąć na szczelność i trwałość pokrycia.
 4. Czy istnieją narzędzia ułatwiające montaż łat?
  Tak, jednym z popularnych narzędzi jest przymiar do łat, nazywany w środowisku dekarskim „pieskiem”. Umożliwia on szybkie i precyzyjne łacenie dachu bez konieczności ciągłego mierzenia rozstawu łat.
 5. Czy błędy w montażu łat mogą wpłynąć na szczelność dachu?
  Absolutnie tak. Nawet niewielkie błędy w obliczeniach rozstawu łat mogą prowadzić do problemów, takich jak „niezazębianie się” dachówek na zamkach. Może to skutkować znacznym zmniejszeniem szczelności pokrycia, co z kolei prowadzi do wycieków i innych problemów związanych z dachem.
łaty na dachu łacenie roofchallenge corotop

Pobierz

    manual techniczny!  

Zapoznaj się z praktyczną, niezbędną, codzienną wiedzą dla dekarza w pigułce.

Michał Blicharczyk

Michał Blicharczyk

Doradca techniczny i szkoleniowiec Corotop z ponad 15-letnim doświadczeniem.

Specjalizuje się w zagadnieniach wilgotnościowo-wentylacyjnych dachów skośnych.

Rekomendowane artykuły

Wykończenie kalenicy – otwarta czy zamkięta?

Wykończenie kalenicy – otwarta czy zamkięta?

Na początku trzeba zaznaczyć, że pytanie dotyczy dachów skośnych z najpopularniejszą metodą ocieplenia, czyli termoizolacją pomiędzy krokwiami. Między wykonawcami wciąż nie ma zgody co do sposobu montażu wysokoparoprzepuszczalnej membrany dachowej w tym miejscu. Jedni...

Kalenica – najczęściej popełniane błędy montażowe

Kalenica – najczęściej popełniane błędy montażowe

Kalenica to jedno z newralgicznych miejsc w dachu. I chociaż sama konstrukcja – jak już to było opisane w artykule pt. Kalenica - charakteryzacja i montaż - nie wydaje się skomplikowana, to jednak trzeba mieć świadomość, że łatwo tu popełnić kilka prostych błędów,...

Kalenica – charakteryzacja i montaż

Kalenica – charakteryzacja i montaż

Czym jest kalenica? Każdy, kto ma choćby najmniejsze pojęcie o dachu skośnym, wie mniej więcej co to jest kalenica, ale dla formalności warto powtórzyć precyzyjną definicję za Słownikiem Terminów i Nazw Dekarskich: „Kalenica to pozioma linia utworzona w  miejscu...