PORADNIK – Wentylacja dachu z pełnym deskowaniem

Michał Blicharczyk
24 maja 2022
Czas czytania:
Jak poprawnie zamontować kominek wentylacyjny?

W wielu regionach Polski wciąż dość popularne jest budowanie dachów z poszyciem, czyli podłożem konstrukcyjnym pod pokrycie dachu. Trzeba zaznaczyć, że poszyciem jest zarówno tzw. pełne deskowanie jak i konstrukcja zbudowana z drewnopochodnych płyt typu sklejka, OSB czy MFP.

Natomiast poszycie z płyt drewnopochodnych nie jest już pełnym deskowaniem – jak często myślą inwestorzy decydujący się na ten typ konstrukcji. Przeczytaj jak dobrać membranę na pełne deskowanie.

Jak ważna jest sprawna wentylacja połaci dachu?

Najważniejszą rzeczą, o którą trzeba zadbać w tego rodzaju pokryciu jest sprawna wentylacja połaci dachu. W przypadku najpopularniejszego rozwiązania z wysokoparoprzepuszczalną membraną jako warstwą wstępnego krycia (dach bez poszycia) potrzebna jest tylko jedna przestrzeń wentylacyjna – między membraną a pokryciem zasadniczym, ponieważ membrana nie jest barierą dla opuszczającej dach pary wodnej.

Załóżmy jednak, że poszyciem są szerokie deski ułożone na styk lub płyty drewnopochodne. W takim przypadku wykonanie podwójnej przestrzeni wentylacyjnej jest obowiązkowe bez względu na to czy pokryciem wstępnym będzie wysokoparoprzepuszczalna membrana dachowa czy papa. A to komplikuje i znacznie wydłuża prace na dachu. Zwłaszcza w dachach o skomplikowanych kształtach, z wieloma połaciami i mieszkalnym poddaszem.

Trzeba pamiętać, że poszycie staje się barierą dla pary wodnej, której trzeba się z dachu pozbyć. W takich dachach skonstruowanie efektywnej przestrzeni wentylacyjnej pod poszyciem jest trudne i wymagające sporej wiedzy dekarza. Trzeba tu bowiem zapewnić wlot powietrza w okapie, przelot pod poszyciem i wylot w kalenicy, narożu lub koszu. Dlatego zbyt często dach z poszyciem zamiast być ochroną domu, staje się źródłem problemów z wilgocią.

Zajmijmy się zatem tytułowymi warstwami dachu z poszyciem. Najczęściej połać dachu z poddaszem mieszkalnym powinna wyglądać tak:

 

Warstwy dachu – Połać z poddaszem mieszkalnym

scehmat warstw połaci dachu

Na rysunku widać dwie przestrzenie wentylacyjne. W pierwszej z nich, między termoizolacją a poszyciem, powietrze poruszające się od okapu do kalenicy (lub naroża czy kosza) osusza wełnę i drewniane elementy tego fragmentu dachu (krokwie, poszycie). W drugiej (powyżej pokrycia wstępnego) powietrze osusza ołatowanie i pokrycie zasadnicze (dachówka, blacha itp.).

Gdzie zaplanować przestrzenie wentylacyjne?

O ile zbudowanie przestrzeni wentylacyjnej pod pokryciem zasadniczym jest standardem podczas budowy dachu, to o stworzeniu drugiej przestrzeni wentylacyjnej pod poszyciem wykonawcy czasami zapominają, co później może być źródłem poważnych problemów. Bez tej przestrzeni wentylacyjnej dach nie może pozbyć się wilgoci, która będzie się magazynowała w krokwiach i termoizolacji. Mokre drewno jest zaproszeniem dla grzybów i pleśni. Mokra wełna traci swoje parametry izolacyjne.

Niestety, zbudowanie tej przestrzeni jest trudniejsze, ponieważ jednym z wyzwań (oprócz uzyskania prawidłowego wlotu i wylotu powietrza) jest tu uzyskanie stabilnego dystansu między termoizolacją a poszyciem. Wykonawcy radzą sobie w różny sposób, ale jednym z najbardziej sprawdzonych sposobów jest rozwiązanie pokazane na poniższym rysunku, gdzie membrana dachowa przeznaczona na pełne deskowanie i kontrłaty montowane są dwukrotnie.

Połać dachu z membraną Corotop

Opis przykładowego poszycia dachu

W tym rozwiązaniu poszycie nie leży bezpośredno na krokwiach, ale na kontrłatach przybitych do krokwii, na których zamontowana jest pierwsza warstwa membrany dachowej. W ten sposób kontrłata na krokwiach tworzy nam stabilny dystans pod poszyciem, a membrana jest warstwą, która zabezpiecza przed zbyt mocnym dopchnięciem termoizolacji do poszycia, a jednocześnie, dzięki wysokiej paroprzepuszczalności umożliwia wydostanie się pary wodnej do przestrzeni wentylacyjnej pod poszyciem.

Druga warstwa membrany zabezpiecza drewniane poszycie przed wodą i śniegiem wpychanymi przez wiatr pod pokrycie zasadnicze.

Z rozmów z dekarzami wynika, że ten układ warstw w dachach z poszyciem jest dobrym i prostym rozwiązaniem. Co prawda podwójny montaż kontrłat i membrany podnosi koszty budowy, ale decydując się na tego rodzaju konstrukcję inwestorzy (po konsultacjach z projektantem lub dekarzem czy sprzedawcą w hurtowni budowlanej) powinni mieć świadomość, że dach z poszyciem jest droższy.

Więcej informacji o tym jak prawidłowo układać membranę dachową znajdziesz tutaj.

Pobierz

    manual techniczny!  

Zapoznaj się z praktyczną, niezbędną, codzienną wiedzą dla dekarza w pigułce.

Autor: Redakcja Roof Challenge

Redakcja to zespół ekspertów z wieloletnim doświadczeniem w branży budowlanej, specjalizujących się w konstrukcji i renowacji dachów.

Nasza pasja do tworzenia solidnych i estetycznych dachów napędza nas do dzielenia się wiedzą i najlepszymi praktykami z czytelnikami naszego bloga.

Każdy artykuł, który publikujemy, jest owocem wspólnej pracy naszych inżynierów, dekarzy i konsultantów, którzy na co dzień zajmują się rozwiązywaniem nawet najbardziej skomplikowanych problemów związanych z budową dachów.

Dążymy do tego, aby nasz blog był niezawodnym źródłem informacji dla każdego, kto planuje budowę, remont czy modernizację dachu. Zapraszamy do lektury i dzielenia się swoimi pytaniami oraz doświadczeniami.

Rekomendowane artykuły

[PORADNIK] Elementy więźby dachowej

[PORADNIK] Elementy więźby dachowej

Elementy więźby dachowej Krokiew  Krokiew koszowa  Krokiew narożna  Jętka  Kleszcze  Płatew  Miecz  Murłata  Wiatrownica  Słup  Wiązar  Kosz  Naroże  Kulawka  Wymian  Tram  Podwalina  Podczas inwestycji w budowę domu, inwestor może natknąć się na wiele technicznych...

Łata kalenicowa – wspornik

Łata kalenicowa – wspornik

Wprowadzenie do budowy dachu Podczas budowy dachu inwestorzy najczęściej dopytują lub zwracają uwagę na widoczne jego elementy. Z oczywistych względów najważniejsze jest pokrycie zasadnicze. Trzeba jednak przyznać, że świadomość/wiedza inwestorów rośnie, więc podczas...

Wykończenie kalenicy – otwarta czy zamkięta?

Wykończenie kalenicy – otwarta czy zamkięta?

Na początku trzeba zaznaczyć, że pytanie dotyczy dachów skośnych z najpopularniejszą metodą ocieplenia, czyli termoizolacją pomiędzy krokwiami. Między wykonawcami wciąż nie ma zgody co do sposobu montażu wysokoparoprzepuszczalnej membrany dachowej w tym miejscu. Jedni...