PORADNIK – Wentylacja dachu z pełnym deskowaniem

Michał Blicharczyk
24 maja 2022
Czas czytania:
roofchallenge dach wentylacjadeskowanie

W wielu regionach Polski wciąż dość popularne jest budowanie dachów z poszyciem, czyli podłożem konstrukcyjnym pod pokrycie dachu. Trzeba zaznaczyć, że poszyciem jest zarówno tzw. pełne deskowanie jak i konstrukcja zbudowana z drewnopochodnych płyt typu sklejka, OSB czy MFP.

Natomiast poszycie z płyt drewnopochodnych nie jest już pełnym deskowaniem – jak często myślą inwestorzy decydujący się na ten typ konstrukcji. Przeczytaj jak dobrać membranę na pełne deskowanie.

Jak ważna jest sprawna wentylacja połaci dachu?

Najważniejszą rzeczą, o którą trzeba zadbać w tego rodzaju pokryciu jest sprawna wentylacja połaci dachu. W przypadku najpopularniejszego rozwiązania z wysokoparoprzepuszczalną membraną jako warstwą wstępnego krycia (dach bez poszycia) potrzebna jest tylko jedna przestrzeń wentylacyjna – między membraną a pokryciem zasadniczym, ponieważ membrana nie jest barierą dla opuszczającej dach pary wodnej.

Załóżmy jednak, że poszyciem są szerokie deski ułożone na styk lub płyty drewnopochodne. W takim przypadku wykonanie podwójnej przestrzeni wentylacyjnej jest obowiązkowe bez względu na to czy pokryciem wstępnym będzie wysokoparoprzepuszczalna membrana dachowa czy papa. A to komplikuje i znacznie wydłuża prace na dachu. Zwłaszcza w dachach o skomplikowanych kształtach, z wieloma połaciami i mieszkalnym poddaszem.

Trzeba pamiętać, że poszycie staje się barierą dla pary wodnej, której trzeba się z dachu pozbyć. W takich dachach skonstruowanie efektywnej przestrzeni wentylacyjnej pod poszyciem jest trudne i wymagające sporej wiedzy dekarza. Trzeba tu bowiem zapewnić wlot powietrza w okapie, przelot pod poszyciem i wylot w kalenicy, narożu lub koszu. Dlatego zbyt często dach z poszyciem zamiast być ochroną domu, staje się źródłem problemów z wilgocią.

Zajmijmy się zatem tytułowymi warstwami dachu z poszyciem. Najczęściej połać dachu z poddaszem mieszkalnym powinna wyglądać tak:

 

Warstwy dachu – Połać z poddaszem mieszkalnym

scehmat warstw połaci dachu

Na rysunku widać dwie przestrzenie wentylacyjne. W pierwszej z nich, między termoizolacją a poszyciem, powietrze poruszające się od okapu do kalenicy (lub naroża czy kosza) osusza wełnę i drewniane elementy tego fragmentu dachu (krokwie, poszycie). W drugiej (powyżej pokrycia wstępnego) powietrze osusza ołatowanie i pokrycie zasadnicze (dachówka, blacha itp.).

Gdzie zaplanować przestrzenie wentylacyjne?

O ile zbudowanie przestrzeni wentylacyjnej pod pokryciem zasadniczym jest standardem podczas budowy dachu, to o stworzeniu drugiej przestrzeni wentylacyjnej pod poszyciem wykonawcy czasami zapominają, co później może być źródłem poważnych problemów. Bez tej przestrzeni wentylacyjnej dach nie może pozbyć się wilgoci, która będzie się magazynowała w krokwiach i termoizolacji. Mokre drewno jest zaproszeniem dla grzybów i pleśni. Mokra wełna traci swoje parametry izolacyjne.

Niestety, zbudowanie tej przestrzeni jest trudniejsze, ponieważ jednym z wyzwań (oprócz uzyskania prawidłowego wlotu i wylotu powietrza) jest tu uzyskanie stabilnego dystansu między termoizolacją a poszyciem. Wykonawcy radzą sobie w różny sposób, ale jednym z najbardziej sprawdzonych sposobów jest rozwiązanie pokazane na poniższym rysunku, gdzie membrana dachowa przeznaczona na pełne deskowanie i kontrłaty montowane są dwukrotnie.

Połać dachu z membraną Corotop

Opis przykładowego poszycia dachu

W tym rozwiązaniu poszycie nie leży bezpośredno na krokwiach, ale na kontrłatach przybitych do krokwii, na których zamontowana jest pierwsza warstwa membrany dachowej. W ten sposób kontrłata na krokwiach tworzy nam stabilny dystans pod poszyciem, a membrana jest warstwą, która zabezpiecza przed zbyt mocnym dopchnięciem termoizolacji do poszycia, a jednocześnie, dzięki wysokiej paroprzepuszczalności umożliwia wydostanie się pary wodnej do przestrzeni wentylacyjnej pod poszyciem.

Druga warstwa membrany zabezpiecza drewniane poszycie przed wodą i śniegiem wpychanymi przez wiatr pod pokrycie zasadnicze.

Z rozmów z dekarzami wynika, że ten układ warstw w dachach z poszyciem jest dobrym i prostym rozwiązaniem. Co prawda podwójny montaż kontrłat i membrany podnosi koszty budowy, ale decydując się na tego rodzaju konstrukcję inwestorzy (po konsultacjach z projektantem lub dekarzem czy sprzedawcą w hurtowni budowlanej) powinni mieć świadomość, że dach z poszyciem jest droższy.

Więcej informacji o tym jak prawidłowo układać membranę dachową znajdziesz tutaj.

Rekomendowane artykuły

[VIDEO] – Jak poprawnie zamontować ławę kominiarską?

[VIDEO] – Jak poprawnie zamontować ławę kominiarską?

Cześć,Witamy w kolejnym odcinku RoofChallenge Razem z Darkiem pokażemy Wam dzisiaj jak prawidłowo zamontować ławę kominiarską Cześć, Darek Tymiński Tak jak Irek wspomniał, będę mu tutaj towarzyszył, pomagał w montażu niezwykle ważnej rzeczy jaką jest komunikacja...

[VIDEO] – Jak naprawić uszkodzoną membranę?

[VIDEO] – Jak naprawić uszkodzoną membranę?

CześćW dzisiejszym odcinku pokażemy Wam jak naprawić jakiekolwiek uszkodzenie, które powstanie nam w trakcie pracy na dachu. - Darku, może coś wspomnisz o rodzajach taśm, którymi możemy właśnie takie prace naprawcze wykonać? - Witam Cię Irku, Witam wszystkich - Bardzo...

[PORADNIK] Izolacja poddasza – Montaż membrany dachowej od wewnątrz

[PORADNIK] Izolacja poddasza – Montaż membrany dachowej od wewnątrz

MONTAŻ MEMBRANY DACHOWEJ OD WEWNĄTRZ  Zdarzają się sytuacje (zwłaszcza w starych domach), kiedy remont poddasza wymaga zamontowania lub wymiany membrany dachowej. Jeśli wiąże się to z remontem całego dachu, sprawa jest prosta. Pytania i wątpliwości zaczynają się, gdy...