Przestrzeń wentylacyjna vs pustka powietrzna

Michał Blicharczyk
19 października 2021
Czas czytania:
Jak poprawnie zamontować kominek wentylacyjny?

Zbyt często w rozmowach o wentylacji dachu słyszę o „pustce powietrznej” czy „szczelinie dylatacyjnej” zamiast o szczelinie czy przestrzeni wentylacyjnej.

O wentylacji dachu napisano już wiele w pismach branżowych i publikacjach w Internecie, ale mimo łatwości dotarcia do nich, wciąż spotyka się błędy popełnione przez wykonawców czy zatwierdzone przez kierowników budów  świadczące o nieznajomości tematu. Oczywiście można to tłumaczyć np. złymi nawykami czy niechęcią do zdobywania wiedzy przez wyżej wymienionych, ale może warto zwrócić uwagę na nazewnictwo, którymi się posługujemy.

Otóż jako doradca techniczny, który ma kontakt z wykonawcami, kierownikami, inspektorami, inwestorami i innymi ludźmi związanymi z branżą dachową, śmiem twierdzić, że gdybyśmy posługiwali się odpowiednimi sformułowaniami, błędów w wentylacji dachu byłoby mniej.

Dla większości osób, z którymi rozmawiam, to nic nieznaczący szczegół, „bo przecież wiemy o co chodzi”, ale skoro wciąż mamy całkiem sporo dachów źle zbudowanych, warto przyjąć, że termin typu „szczelina dylatacyjna” może wprowadzać w błąd, wpływać na złe rozumienie problemu wentylacji w dachu.

Dylatacja czy pustka niczego nam nie mówią o konieczności wentylacji.

I choć trzeba zaznaczyć, że pustki powietrzne mogą być zarówno niewentylowane jak wentylowane, to jednak – z mojego doświadczenia – „pustka powietrzna” rozumiana jest najczęściej po prostu jako pusta przestrzeń między dwiema warstwami.

Termin szczelina/przestrzeń wentylacyjna określa wyraźnie, że w dachu musi być ruch, wymiana powietrza.

A skoro wymiana, to musi być również wlot i wylot powietrza.

 

Przy dylatacji czy pustce wystarczy nam, że dachówka nie dotyka membrany. Przy szczelinie wentylacyjnej wiemy, że musimy stworzyć warunki do wymiany powietrza.

 

Myślę, że najlepszym terminem określającym  interesującą nas część dachu jest „przestrzeń wentylacyjna”, bowiem słowo „szczelina” trochę nas ogranicza, zawęża, sugeruje niewielkie rozmiary. Natomiast termin „przestrzeń” daje nam pole do popisu.

Może gdybyśmy częściej używali sformułowania przestrzeń wentylacyjna nie spotkałbym na budowach dachów z dwucentymetrową kontrłatą, okapów ze zbyt małym wlotem czy zabudowanych szczelnie kalenic.

Język, którym się posługujemy, wpływa na nasze rozumienie świata. Może precyzyjny język branżowy pomógłby uniknąć wielu błędów na dachach.

Pobierz

    manual techniczny!  

Zapoznaj się z praktyczną, niezbędną, codzienną wiedzą dla dekarza w pigułce.

Michał Blicharczyk

Michał Blicharczyk

Doradca techniczny i szkoleniowiec Corotop z ponad 15-letnim doświadczeniem.

Specjalizuje się w zagadnieniach wilgotnościowo-wentylacyjnych dachów skośnych.

Rekomendowane artykuły

[PORADIK] Na co zwrócić uwagę wybierając taśmę kalenicową?

[PORADIK] Na co zwrócić uwagę wybierając taśmę kalenicową?

Jednym z kluczowych wymogów dobrze zrobionego dachu skośnego jest jego efektywna wentylacja oparta na prawidłowym wlocie powietrza w okapie, przelocie pod pokryciem i wylocie w kalenicy. To dzięki ruchowi powietrza dach pozbywa się wilgoci, która jest źródłem...

[PORADNIK] Jak zapobiec powstawaniu skroplin na dachu?

[PORADNIK] Jak zapobiec powstawaniu skroplin na dachu?

Skropliny czyli efekt zmiany stanu skupienia wody z gazowego na ciekły cieszy się największym zainteresowaniem w sezonie jesienno-zimowym, kiedy to wielu budujących się inwestorów lub wykonawców obserwuje nacieki, plamy wilgoci lub krople wody na różnych wewnętrznych...