[VIDEO] – Jak naprawić uszkodzoną membranę?

Michał Blicharczyk
31 sierpnia 2022
Czas czytania:
Jak poprawnie zamontować kominek wentylacyjny?

Cześć
W dzisiejszym odcinku pokażemy Wam jak naprawić jakiekolwiek uszkodzenie, które powstanie nam w trakcie pracy na dachu.

– Darku, może coś wspomnisz o rodzajach taśm, którymi możemy właśnie takie prace naprawcze wykonać?

– Witam Cię Irku, Witam wszystkich

– Bardzo mi miło, że po raz kolejny mnie zaprosiłeś do udziału w takich działaniach. Oczywiście jak to w życiu bywa, jak pracujemy na dachu to różne rzeczy się mogą zdarzyć. Może się też zdarzyć tak, że gdzieś tam uszkodzimy sobie tą membranę I nie robimy z tego tragedii, nie musimy wymieniać połowy dachu czy połowy membrany na dachu. Są do tego specjalne środki, które pomogą nam w tym żeby takie naprawy wykonać.

– Okej, nie ma co czekać

Przypadek I – Małe rozdarcie

(Uszkodzenie na przykład od dachówki)

Takie niewielkie uszkodzenie jesteśmy w stanie naprawić przyklejając paseczek taśmy Corotop FIX. To jest specjalna taśma do napraw i uszkodzeń ale nie tylko do napraw. Ona też może nam świetnie służyć do mocowania taśmy i  przy obróbkach kominów lub wywinięciach na ściany a także przy izolacji przejść przez dach, jakichś kominków, czy innych elementów. Taśmy warto, czy nakładkę folii, którą za chwilę Wam pokażemy, warto przykleić pod skosem, tak aby spływająca woda z góry miała swobodne odprowadzenie na bok. Tworzy się taki rant, ta woda sobie spływa na bok. Nie ma takiej bariery dla tej wody gdzie tam mogłaby sobie ona penetrować.

Tak jak wspomniałeś odnośnie taśm, taśmy mamy tutaj akurat jeszcze drugi rodzaj. To jest taśma o właściwościach paroprzepuszczalnych. Gdyby kiedyś na przykład ktoś nam powiedział „No Panie, nakleiłeś mi tu taką taśmę, a membrana paroprzepuszczalna”. Jest takie rozwiązanie że można zastosować taśmę naprawczą paroprzepuszczalną. Wtedy cały układ mamy otwarty dyfuzyjnie. Wszystko działa jak należy. 

Dowiedz się jak poprawnie układać membranę dachową.

Przypadek II – Rozdarcie średniej wielkości

(Powiedzmy coś nam spadło)

Naprawa tego samą taśmą będzie kłopotliwa. Tak samo, wstawiamy sobie tutaj, którą wcześniej sobie już przygotowaliśmy łatę naprawczą. I tą łatę tak samo przyklejamy pod skosem aby woda mogła sobie spłynąć swobodnie na bok. Tutaj zwróćmy uwagę, że Irek zaczął naprawę przyklejania taśm od dołu nie bez powodu. Bo tak jak układamy wszystkie materiały układając dach od dołu tak samo te taśmy też kleimy od dołu. Chodzi o to żeby tutaj zachować właśnie to poprawne rozwiązanie taśmy żeby ta woda spływająca po dachu ewentualnie żeby nam ładnie tutaj to opływała. Nie miała żadnych jakichś miejsc gdzie mogłaby nam odciekać pod taśmę. Dobrze, i z tak wykonaną łatą mamy w stu procentach szczelne i zabezpieczone na pewno przed wilgocią, nic się nie będzie działo.

Przypadek III – Duże uszkodzenie membrany

Co robić przy jeszcze większym uszkodzeniu? Na przykład idziemy po dachu, noga nam się obślizgnęła, wpadliśmy, rozwaliliśmy kawałek folii dosyć spory.

Na to też jest sposób, Bez konieczności wymiany nie wiadomo jakiej ilości membrany. Bierzemy większy kawałek membrany, dopasowujemy sobie ją szerokością z lekkim nadatkiem tak żebyśmy mogli ją sobie wywinąć na kontrłaty i u góry wycinamy właśnie o szerokość kontrłaty.

Tutaj przecięcie robimy sobie do zakładu i teraz po prostu pod zakład górnej folii wsuwamy ją.

Okej, także mogliście zobaczyć nawet tak wielkie uszkodzenie membrany dachowej jesteśmy w stanie naprawić.

Dowiedz się jak wybrać odpowiednią membranę dachową.

 

Pobierz

    manual techniczny!  

Zapoznaj się z praktyczną, niezbędną, codzienną wiedzą dla dekarza w pigułce.

Autor: Redakcja Roof Challenge

Redakcja to zespół ekspertów z wieloletnim doświadczeniem w branży budowlanej, specjalizujących się w konstrukcji i renowacji dachów.

Nasza pasja do tworzenia solidnych i estetycznych dachów napędza nas do dzielenia się wiedzą i najlepszymi praktykami z czytelnikami naszego bloga.

Każdy artykuł, który publikujemy, jest owocem wspólnej pracy naszych inżynierów, dekarzy i konsultantów, którzy na co dzień zajmują się rozwiązywaniem nawet najbardziej skomplikowanych problemów związanych z budową dachów.

Dążymy do tego, aby nasz blog był niezawodnym źródłem informacji dla każdego, kto planuje budowę, remont czy modernizację dachu. Zapraszamy do lektury i dzielenia się swoimi pytaniami oraz doświadczeniami.

Rekomendowane artykuły

[PORADNIK] Elementy więźby dachowej

[PORADNIK] Elementy więźby dachowej

Elementy więźby dachowej Krokiew  Krokiew koszowa  Krokiew narożna  Jętka  Kleszcze  Płatew  Miecz  Murłata  Wiatrownica  Słup  Wiązar  Kosz  Naroże  Kulawka  Wymian  Tram  Podwalina  Podczas inwestycji w budowę domu, inwestor może natknąć się na wiele technicznych...

Łata kalenicowa – wspornik

Łata kalenicowa – wspornik

Wprowadzenie do budowy dachu Podczas budowy dachu inwestorzy najczęściej dopytują lub zwracają uwagę na widoczne jego elementy. Z oczywistych względów najważniejsze jest pokrycie zasadnicze. Trzeba jednak przyznać, że świadomość/wiedza inwestorów rośnie, więc podczas...

Wykończenie kalenicy – otwarta czy zamkięta?

Wykończenie kalenicy – otwarta czy zamkięta?

Na początku trzeba zaznaczyć, że pytanie dotyczy dachów skośnych z najpopularniejszą metodą ocieplenia, czyli termoizolacją pomiędzy krokwiami. Między wykonawcami wciąż nie ma zgody co do sposobu montażu wysokoparoprzepuszczalnej membrany dachowej w tym miejscu. Jedni...