[VIDEO] – Jak naprawić uszkodzoną membranę?

Michał Blicharczyk
31 sierpnia 2022
Czas czytania:
Jak naprawić uszkodzoną membranę dachową

Cześć
W dzisiejszym odcinku pokażemy Wam jak naprawić jakiekolwiek uszkodzenie, które powstanie nam w trakcie pracy na dachu.

– Darku, może coś wspomnisz o rodzajach taśm, którymi możemy właśnie takie prace naprawcze wykonać?

– Witam Cię Irku, Witam wszystkich

– Bardzo mi miło, że po raz kolejny mnie zaprosiłeś do udziału w takich działaniach. Oczywiście jak to w życiu bywa, jak pracujemy na dachu to różne rzeczy się mogą zdarzyć. Może się też zdarzyć tak, że gdzieś tam uszkodzimy sobie tą membranę I nie robimy z tego tragedii, nie musimy wymieniać połowy dachu czy połowy membrany na dachu. Są do tego specjalne środki, które pomogą nam w tym żeby takie naprawy wykonać.

– Okej, nie ma co czekać

Przypadek I – Małe rozdarcie

(Uszkodzenie na przykład od dachówki)

Takie niewielkie uszkodzenie jesteśmy w stanie naprawić przyklejając paseczek taśmy Corotop FIX. To jest specjalna taśma do napraw i uszkodzeń ale nie tylko do napraw. Nna też może nam świetnie służyć do mocowania taśmy i  przy obróbkach kominów lub wywinięciach na ściany a także przy izolacji przejść przez dach, jakichś kominków, czy innych elementów. Taśmy warto, czy nakładkę folii, którą za chwilę Wam pokażemy, warto przykleić pod skosem, tak aby spływająca woda z góry miała swobodne odprowadzenie na bok. Tworzy się taki rant, ta woda sobie spływa na bok. Nie ma takiej bariery dla tej wody gdzie tam mogłaby sobie ona penetrować.

Tak jak wspomniałeś odnośnie taśm, taśmy mamy tutaj akurat jeszcze drugi rodzaj. To jest taśma o właściwościach paroprzepuszczalnych. Gdyby kiedyś na przykład ktoś nam powiedział „No Panie, nakleiłeś mi tu taką taśmę, a membrana paroprzepuszczalna”. Jest takie rozwiązanie że można zastosować taśmę naprawczą paroprzepuszczalną. Wtedy cały układ mamy otwarty dyfuzyjnie. Wszystko działa jak należy. 

Przypadek II – Rozdarcie średniej wielkości

(Powiedzmy coś nam spadło)

Naprawa tego samą taśmą będzie kłopotliwa. Tak samo, wstawiamy sobie tutaj, którą wcześniej sobie już przygotowaliśmy łatę naprawczą. I tą łatę tak samo przyklejamy pod skosem aby woda mogła sobie spłynąć swobodnie na bok. Tutaj zwróćmy uwagę, że Irek zaczął naprawę przyklejania taśm od dołu nie bez powodu. Bo tak jak układamy wszystkie materiały układając dach od dołu tak samo te taśmy też kleimy od dołu. Chodzi o to żeby tutaj zachować właśnie to poprawne rozwiązanie taśmy żeby ta woda spływająca po dachu ewentualnie żeby nam ładnie tutaj to opływała. Nie miała żadnych jakichś miejsc gdzie mogłaby nam odciekać pod taśmę. Dobrze, i z tak wykonaną łatą mamy w stu procentach szczelne i zabezpieczone na pewno przed wilgocią, nic się nie będzie działo.

Przypadek III – Duże uszkodzenie membrany

Co robić przy jeszcze większym uszkodzeniu? Na przykład idziemy po dachu, noga nam się obślizgnęła, wpadliśmy, rozwaliliśmy kawałek folii dosyć spory.

Na to też jest sposób, Bez konieczności wymiany nie wiadomo jakiej ilości membrany. Bierzemy większy kawałek membrany, dopasowujemy sobie ją szerokością z lekkim nadatkiem tak żebyśmy mogli ją sobie wywinąć na kontrłaty i u góry wycinamy właśnie o szerokość kontrłaty.

Tutaj przecięcie robimy sobie do zakładu i teraz po prostu pod zakład górnej folii wsuwamy ją.

Okej, także mogliście zobaczyć nawet tak wielkie uszkodzenie membrany dachowej jesteśmy w stanie naprawić.

Rekomendowane artykuły

[VIDEO] – Jak poprawnie zamontować ławę kominiarską?

[VIDEO] – Jak poprawnie zamontować ławę kominiarską?

Cześć,Witamy w kolejnym odcinku RoofChallenge Razem z Darkiem pokażemy Wam dzisiaj jak prawidłowo zamontować ławę kominiarską Cześć, Darek Tymiński Tak jak Irek wspomniał, będę mu tutaj towarzyszył, pomagał w montażu niezwykle ważnej rzeczy jaką jest komunikacja...

[PORADNIK] Izolacja poddasza – Montaż membrany dachowej od wewnątrz

[PORADNIK] Izolacja poddasza – Montaż membrany dachowej od wewnątrz

MONTAŻ MEMBRANY DACHOWEJ OD WEWNĄTRZ  Zdarzają się sytuacje (zwłaszcza w starych domach), kiedy remont poddasza wymaga zamontowania lub wymiany membrany dachowej. Jeśli wiąże się to z remontem całego dachu, sprawa jest prosta. Pytania i wątpliwości zaczynają się, gdy...