[VIDEO] – Jak poprawnie zamontować kominek wentylacyjny?

Michał Blicharczyk
21 października 2022
Czas czytania:
Jak poprawnie zamontować kominek wentylacyjny?

Cześć, witamy w kolejnym odcinku.

Pokażemy Wam dzisiaj jak prawidłowo zamontować kominek wentylacyjny. Darku, może powiesz parę słów na ten temat?

Witam Irku – Cześć, Wtam wszystkich.

Dzisiaj powiemy o bardzo ważnym elemencie, który występuje niemalże na każdym dachu jakim jest właśnie kominek wentylacyjny. Kominki wentylacyjne będą nam służyły i do wentylacji pomieszczeń ale też mogą służyć jako wentylacja, odprowadzenie z instalacji kanalizacji.

Jak poprawnie go zamontować żeby przejście było szczelne? No to właśnie tutaj z Irkiem będziemy Wam pokazywać. Okej, przejdźmy do samego montażu.

W pierwszej kolejności montujemy kołnierz uszczelniający

Etap I – Montaż kołnierza uszczelniającego na membranę

Tutaj ważną rzeczą jest aby to wycięcie zrobić w miarę starannie żeby nie było jakichś przecięć, rozdarć. Aby ta membrana nie miała później tendencji do rozdzierania się. Jak będziemy zakładać ten kołnierz właśnie taki uszczelniający to przejście pod rurę kołnierz ten montujemy do góry łaty.

Kołnierz ten będzie podniesiony od membrany ale jak sami zaraz zobaczycie założymy drugą część tego kołnierza co podniesie nam membranę do góry. I ewentualna woda, która poleci nam z góry połaci poprzez to podniesienie membrany odprowadzi nam tą wodę na boki.

Kolejnym krokiem jest montaż kołnierza uszczelniającego. Trzeba zacisnąć to przejście, tutaj mamy tą membranę wpiętą. Tutaj oczywiście położenie tego otworu już wcześniej sobie wypracowaliśmy.

Dobrze, i po zaciśnięciu naszego kołnierza, naszej opaski podnosimy ją do góry, przykręcamy. Nadmiar odcinamy.

Dobrze, jak mogliście zauważyć z Darkiem tutaj podnieśliśmy cały ten kołnierz zaciśnięty z membraną aż do dołu łaty. Podniosło nam to tutaj całą membranę i opadająca woda właśnie z góry będzie poprzez to dźwignięcie odprowadzona na bok. Warto jest też zamontować nad kominkiem rynienkę odprowadzającą. Jest to takie dodatkowe zabezpieczenie tego miejsca. Kolejnym krokiem będzie ułożenie dachówki

Dowiedz się jak poprawnie zamontować ławę kominiarską.

Etap II – Położenie dachówki

Tutaj zakładamy już oryginalną dachóweczkę.

Etap III – Montaż podstawy komina wentylacyjnego

Po zamontowaniu naszej podstawy z kominka i ułożeniu dachówek

Etap IV – Montaż komina wentylacyjnego

Przystępujemy do montażu górnej części kominka. Tutaj jak możecie zauważyć mamy do góry oczko do wypoziomowania kominka, zapinamy rurę tutaj przejściową. Ona jest tutaj montowana na zatrzaski. Jak poczujemy, że zaskoczyło – mamy to prawidłowo zamontowane. Wkładamy kominek i montujemy go tutaj na wkręty. Mamy tutaj miejsca zaznaczone gdzie należy wkręty wkręcić i następnie zakładamy kolejny rząd dachówek. Warto też wspomnieć, że mamy wiele rodzajów kominków wentylacyjnych o różnych przekrojach.

Dowiedz się jak poprawnie obrobić komin.

Darku, może pokażesz

Na przykład zademonstrujemy taki kominek o dużo większym przekroju, który służy głównie do wentylacji. Może też służyć jako element wentylacji mechanicznej bądź rekuperacji o większym przekroju właśnie, o większej przepustowości bądź też ten przekrój pozwala na funkcjonowanie wentylacji grawitacyjnej. Także on spełnia już te właściwości. Ten kominek, który tu wcześniej zamontowaliśmy bardziej jest dedykowany do odpowietrzania instalacji kanalizacyjnej. Także ma to podpięcie do rury kanalizacyjnej, generalnie zasada jest taka, że wszelkie przejścia przez tą naszą połać dachową muszą być obrobione szczelnie.

Zgadza się. Dobrze, kominek mamy zamontowany

Darku, dziękuję Ci za pomoc

Ja również dziękuję

Dziękujemy za uwagę

Dowiedz się jak poprawnie wykonać obróbkę kosza dachowego membraną.

Pobierz

    manual techniczny!  

Zapoznaj się z praktyczną, niezbędną, codzienną wiedzą dla dekarza w pigułce.

Michał Blicharczyk

Michał Blicharczyk

Doradca techniczny i szkoleniowiec Corotop z ponad 15-letnim doświadczeniem.

Specjalizuje się w zagadnieniach wilgotnościowo-wentylacyjnych dachów skośnych.

Rekomendowane artykuły

Rodzaje więźby dachowej – zastosowanie, dopasowanie

Rodzaje więźby dachowej – zastosowanie, dopasowanie

Co to jest więźba dachowa? Jak podaje „Słownik terminów i nazw dekarskich” wydany przez Polskie Stowarzyszenie Dekarzy, więźba dachowa jest drewnianą konstrukcją nośną dachu, na której układane jest pokrycie dachowe. Budują ją cieśle, ale dziś coraz częściej cieślami...

[PORADNIK] Na co zwrócić uwagę wybierając taśmę kalenicową?

[PORADNIK] Na co zwrócić uwagę wybierając taśmę kalenicową?

Jednym z kluczowych wymogów dobrze zrobionego dachu skośnego jest jego efektywna wentylacja oparta na prawidłowym wlocie powietrza w okapie, przelocie pod pokryciem i wylocie w kalenicy. To dzięki ruchowi powietrza dach pozbywa się wilgoci, która jest źródłem...