[VIDEO] – Jak wykonać obróbkę kosza dachowego membraną – zasady, przykłady

Michał Blicharczyk
29 czerwca 2022
Czas czytania:
Jak poprawnie zamontować kominek wentylacyjny?

Znajdujemy się w Ośrodku Kształcenia Dekarzy w Pruszkowie.

Naszym gościem jest Arkadiusz Gnat – Manager tego Ośrodka oraz kierownik Oddziału Mazowieckiego Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy.

– Dzień dobry, witam wszystkich w Ośrodku Kształcenia Dekarzy w Pruszkowie – Polskie Stowarzyszenie Dekarzy.

Szkolimy, integrujemy środowisko dekarskie, Współpracujemy z fajnymi producentami.Dzisiaj dla przykładu firma CB i produkty Corotop.

Pokażemy Wam jak wykonać wstępne krycie kosza dachowego zgodnie z wytycznymi opracowanymi przez Polskie Stowarzyszenie Dekarzy.

Cześć, Witamy w kolejnym odcinku

– Przedstawiam Wam naszego kolegę Darka
– Witam, jestem Dariusz Tymiński. Jestem członkiem Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy. Dekarzem z dwudziestodwuletnim doświadczenie na dachu. Dzisiaj będę wspierał Irka w działaniach. Okej, to startujemy.

Metoda 1 – Etapy obróbki kosza dachowego membraną

  • Etap 1 – Montaż membrany wzdłuż osi kosza
  • Etap 2 – Łączenie membrany taśmą dwustronną do pasa nadrynnowego
  • Etap 3 – Montaż membrany równolegle do okapu
  • Etap 4 – Montaż kontrłat (Ważne! Kontrłata nie może stykać się z rynną koszową)
  • Etap 5 – Rozmierzenie połaci dachowej pod dane pokrycie końcowe (Ważne! Kolejne pasy membrany montujemy zawsze od okapu w stronę kalenicy)
  • Etap 6 – Profilowanie kosza za pomocą nożyc i młotka
  • Etap 7 – Montaż kosza za pomocą klamer
  • Etap 8 – Przyklejenie taśmy rozprężnej po obu stronach kosza

– Okej Darku, dzięki za współpracę, bardzo sprawnie nam to poszło
– Ja również dziękuję bardzo, było bardzo przyjemnie. Chciałem tylko nadmienić że jakby to jest zaproponowany przez Irka jeden z dwóch takich najbardziej popularnych, z najbardziej rekomendowanych sposobów rozwiązania.

Metoda 2 – Folie

  • Układamy folię wzdłuż
  • I przekładamy sobie na dwie połacie folie przechodzące

Także to takie najczęściej spotykane rozwiązania.

Jakie błędy najczęściej można popełnić przy montażu?

Przede wszystkim to na co zwróciłaś uwagę, jest bardzo newralgiczny. Jest duże ryzyko tego, że tej wody będzie tam najwięcej na dachu. Dlatego jest taka jedna zasada Nie dziurawimy kosza dachowego. Tam w obrębie kosza nie robimy dziur, nie robimy żadnych przejść. Staramy się mocowania wszystkie oddalać od osi kosza.

Dziękujemy za dzisiejszy odcinek

I do zobaczenia

Dowiedz się jak poprawnie zamontować ławę kominiarską.

 

Pobierz

    manual techniczny!  

Zapoznaj się z praktyczną, niezbędną, codzienną wiedzą dla dekarza w pigułce.

Autor: Redakcja Roof Challenge

Redakcja to zespół ekspertów z wieloletnim doświadczeniem w branży budowlanej, specjalizujących się w konstrukcji i renowacji dachów.

Nasza pasja do tworzenia solidnych i estetycznych dachów napędza nas do dzielenia się wiedzą i najlepszymi praktykami z czytelnikami naszego bloga.

Każdy artykuł, który publikujemy, jest owocem wspólnej pracy naszych inżynierów, dekarzy i konsultantów, którzy na co dzień zajmują się rozwiązywaniem nawet najbardziej skomplikowanych problemów związanych z budową dachów.

Dążymy do tego, aby nasz blog był niezawodnym źródłem informacji dla każdego, kto planuje budowę, remont czy modernizację dachu. Zapraszamy do lektury i dzielenia się swoimi pytaniami oraz doświadczeniami.

Rekomendowane artykuły

[PORADNIK] Elementy więźby dachowej

[PORADNIK] Elementy więźby dachowej

Elementy więźby dachowej Krokiew  Krokiew koszowa  Krokiew narożna  Jętka  Kleszcze  Płatew  Miecz  Murłata  Wiatrownica  Słup  Wiązar  Kosz  Naroże  Kulawka  Wymian  Tram  Podwalina  Podczas inwestycji w budowę domu, inwestor może natknąć się na wiele technicznych...

Łata kalenicowa – wspornik

Łata kalenicowa – wspornik

Wprowadzenie do budowy dachu Podczas budowy dachu inwestorzy najczęściej dopytują lub zwracają uwagę na widoczne jego elementy. Z oczywistych względów najważniejsze jest pokrycie zasadnicze. Trzeba jednak przyznać, że świadomość/wiedza inwestorów rośnie, więc podczas...

Wykończenie kalenicy – otwarta czy zamkięta?

Wykończenie kalenicy – otwarta czy zamkięta?

Na początku trzeba zaznaczyć, że pytanie dotyczy dachów skośnych z najpopularniejszą metodą ocieplenia, czyli termoizolacją pomiędzy krokwiami. Między wykonawcami wciąż nie ma zgody co do sposobu montażu wysokoparoprzepuszczalnej membrany dachowej w tym miejscu. Jedni...