Więźba krokwiowa – charakteryzacja, na co zwrócić uwagę, kiedy stosować

Michał Blicharczyk
22 maja 2023
Czas czytania:
Jak poprawnie zamontować kominek wentylacyjny?

Właściwie każdy rodzaj więźby jest więźbą krokwiową, bo ma krokwie. Początkowo niedoświadczony inwestor może mieć w związku z tym pewną trudność w zrozumieniu, czym ten typ konstrukcji różni się od pozostałych. Najprościej rzecz ujmując, wszystkie więźby mają krokwie, ale więźba krokwiowa ma tylko krokwie.

Konstrukcja krokwiowa to podstawowa, ale chyba najrzadziej wykorzystywana wersja więźby, bo mimo że prosta – ma pewne ograniczenia.

Rzut więźby krokwiowej opartej na murłacie

Więźba krokwiowa to po prostu wiązar złożony tylko z połączonych w kalenicy krokwi opartych na murłacie:

Więźba krokwiowa oparta o murłatę

Tutaj para krokwi połączonych w kalenicy jest zamocowana na ścianach zewnętrznych budynku za pomocą murłat opartych na ścianie kolankowej lub stropie. W tym wypadku wiązar ma tylko dwa elementy (2 krokwie), a funkcję trzeciego elementu wiązara przejmuje strop.

Rzut więźby krokwiowej opartej na belce stopowej

Więźba krokwiowa oparta o belkę stropową

Tutaj para krokwi połączona w kalenicy i oparta na belce stropowej tworzy pojedynczy wiązar oparty na ścianach zewnętrznych budynku.

Prostota więźby krokwiowej polega na tym, że cała konstrukcja nie ma innych elementów oprócz tych przedstawionych powyżej, bo krokwie mają tylko dwa punkty podparcia.

To właśnie sprawia, że ten rodzaj konstrukcji – ze względu na brak elementów wzmacniających – ma sporo ograniczeń, które sprawiają, że to rzadko spotykana konstrukcja.

Wymiary krokwi

Trzeba zwrócić uwagę na to, że tego rodzaju konstrukcja  wywiera duży nacisk na ściany zewnętrzne/kolankowe, co wymusza ograniczenia np. w długości krokwi. Maksymalnie może to być 4,5 – 5 metrów – w zależności od rodzaju/ciężaru pokrycia zasadniczego. Im pokrycie cięższe (np. dachówka ceramiczna) – tym krokwie powinny być krótsze.

Trzeba też pamiętać, że przy ograniczonych punktach podparcia i braku innych elementów stężających konstrukcję, na ściany zewnętrzne, na których opierają się wiązary więźby krokwiowej, działają duże siły rozpychające. Oczywistym staje się wzmocnienie tych ścian np. za pomocą wieńca.

Rozpiętość więźby krokwiowej

Poza tym więźba krokwiowa może być stosowana na budynkach, w których odległość między ścianami zewnętrznymi wynosi maksymalnie 6 metrów. To oznacza, że te konstrukcje można montować właściwie tylko na bardzo małych domach, domach letniskowych, altanach, szopach itp.

Charakterystyka więźby krokwiowej

Charakterystyczne dla więźby krokwiowej tylko dwa punkty podparcia (kalenica i murłata lub belka) i brak dodatkowych elementów stężających sprawiają, że tę konstrukcję traktujemy jako najmniej stabilną. I mimo że więźbę krokwiową wzmacnia ołacenie lub pełne deskowanie, to jednak zastosowanie wiatrownic (belek/desek ukośnie mocowanych do krokwi i łączących ze sobą kilka wiązarów) jest konieczne w celu podłużnego wzmocnienia konstrukcji.

Tylko dwa punkty podparcia i brak elementów stężających sprawiają też, że powierzchnia dachu może się wykrzywiać pod wpływem własnego ciężaru i naporu wiatru lub zlegającego śniegu.

Mimo wyżej wymienionych ograniczeń, więźba krokwiowa ma też kilka zalet.

Przede wszystkim jest to prostota konstrukcji, co przekłada się na łatwość i szybkość montażu.

Dodatkowo, ograniczone wymiary (mniej użytego materiału) oraz brak dodatkowych elementów sprawiają, że jest to najtańszy rodzaj więźby.

Nie wolno też zapominać, że dzięki prostocie tej konstrukcji (dwa punkty podparcia i brak dodatkowych elementów) na poddaszu uzyskuje się całkowicie wolną przestrzeń do zagospodarowania ograniczoną tylko wysokością wiązarów.

Sprawdź wszystkie rodzaje więźby dachowej.

Pobierz

    manual techniczny!  

Zapoznaj się z praktyczną, niezbędną, codzienną wiedzą dla dekarza w pigułce.

Autor: Redakcja Roof Challenge

Redakcja to zespół ekspertów z wieloletnim doświadczeniem w branży budowlanej, specjalizujących się w konstrukcji i renowacji dachów.

Nasza pasja do tworzenia solidnych i estetycznych dachów napędza nas do dzielenia się wiedzą i najlepszymi praktykami z czytelnikami naszego bloga.

Każdy artykuł, który publikujemy, jest owocem wspólnej pracy naszych inżynierów, dekarzy i konsultantów, którzy na co dzień zajmują się rozwiązywaniem nawet najbardziej skomplikowanych problemów związanych z budową dachów.

Dążymy do tego, aby nasz blog był niezawodnym źródłem informacji dla każdego, kto planuje budowę, remont czy modernizację dachu. Zapraszamy do lektury i dzielenia się swoimi pytaniami oraz doświadczeniami.

Rekomendowane artykuły

[PORADNIK] Elementy więźby dachowej

[PORADNIK] Elementy więźby dachowej

Elementy więźby dachowej Krokiew  Krokiew koszowa  Krokiew narożna  Jętka  Kleszcze  Płatew  Miecz  Murłata  Wiatrownica  Słup  Wiązar  Kosz  Naroże  Kulawka  Wymian  Tram  Podwalina  Podczas inwestycji w budowę domu, inwestor może natknąć się na wiele technicznych...

Łata kalenicowa – wspornik

Łata kalenicowa – wspornik

Wprowadzenie do budowy dachu Podczas budowy dachu inwestorzy najczęściej dopytują lub zwracają uwagę na widoczne jego elementy. Z oczywistych względów najważniejsze jest pokrycie zasadnicze. Trzeba jednak przyznać, że świadomość/wiedza inwestorów rośnie, więc podczas...

Wykończenie kalenicy – otwarta czy zamkięta?

Wykończenie kalenicy – otwarta czy zamkięta?

Na początku trzeba zaznaczyć, że pytanie dotyczy dachów skośnych z najpopularniejszą metodą ocieplenia, czyli termoizolacją pomiędzy krokwiami. Między wykonawcami wciąż nie ma zgody co do sposobu montażu wysokoparoprzepuszczalnej membrany dachowej w tym miejscu. Jedni...