Więźba krokwiowa – charakteryzacja, na co zwrócić uwagę, kiedy stosować

Michał Blicharczyk
22 maja 2023
Czas czytania:
Jak poprawnie zamontować kominek wentylacyjny?

Ten artykuł porusza tematykę:

 • Podstawy więźby krokwiowej
 • Krokwie – kluczowe elementy więźby
 • Prostota konstrukcji, a budowa dachu
 • Struktura więźby krokwiowej
 • Ograniczenia wynikające z prostoty konstrukcji
 • Nacisk na struktury budynku i ograniczenia wynikające z wymiarów krokwi
 • Siły rozpychające i ich wpływ na konstrukcję
 • Ograniczenia dotyczące rozpiętości więźby krokwiowej
 • Zalety i ograniczenia więźby krokwiowej
 • Więźba krokwiowa, a inne typy więźby dachowej

Podstawy więźby krokwiowej

Więźba dachowa stanowi kluczowy element w budowie dachu, który nie tylko zapewnia niezbędną strukturę, ale również zabezpiecza wnętrze budynku przed wpływem czynników atmosferycznych. Więźba krokwiowa, stanowiąca jeden z typów więźb, odznacza się swoją prostotą konstrukcyjną, ale jednocześnie prezentuje pewne ograniczenia wynikające z jej specyfiki.

Krokwie – kluczowe elementy więźby

Niezależnie od tego, jaki rodzaj więźby rozważamy, krokwie są nieodłącznym składnikiem każdej z nich. Co jednak odróżnia więźbę krokwiową od innych typów, to fakt, że w jej skład wchodzą wyłącznie krokwie, bez dodatkowych elementów wzmacniających, takich jak na przykład jętki, lub łaty.

Prostota konstrukcji, a budowa dachu

Z perspektywy budowy dachu, ta specyfika więźby krokwiowej niesie za sobą pewne konsekwencje. Po pierwsze, więźba taka charakteryzuje się minimalizmem konstrukcyjnym, co ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Z jednej strony, jej prostota może przyspieszyć proces budowy dachu, ale z drugiej, może ograniczyć możliwości konstrukcyjne.

Struktura więźby krokwiowej

Krokwie w więźbie krokwiowej są połączone w kalenicy i oparte na murłacie lub belce stropowej. Z uwagi na fakt, że więźba ta nie zawiera innych elementów, krokwie mają tylko dwa punkty podparcia. Ta konstrukcja jest prostą strukturą, która zapewnia podstawową formę dachu.

Więźba krokwiowa oparta o murłatę
Więźba krokwiowa oparta o belkę stropową

Ograniczenia wynikające z prostoty konstrukcji

Jednak ta prostota konstrukcji może skutkować pewnymi ograniczeniami. Z racji braku dodatkowych elementów wzmacniających, konstrukcja ta niesie za sobą ryzyko zmniejszonej stabilności, co jest istotnym czynnikiem do uwzględnienia podczas planowania budowy dachu.

To właśnie ta prostota konstrukcji sprawia, że więźba krokwiowa, mimo swojej pozornej prostoty, ma pewne ograniczenia. Brak elementów wzmacniających sprawia, że ten rodzaj konstrukcji jest mniej stabilny, co skutkuje tym, że jest on rzadko spotykany w praktyce budowlanej.

Nacisk na struktury budynku i ograniczenia wynikające z wymiarów krokwi

Jedną z kluczowych kwestii, na które należy zwrócić uwagę podczas projektowania i budowy więźby krokwiowej, jest nacisk, jaki ta konstrukcja wywiera na ściany zewnętrzne lub kolankowe budynku. W praktyce oznacza to, że długość krokwi jest z reguły ograniczona, aby nie przekroczyć bezpiecznej wartości obciążenia dla ścian. Przyjmuje się, że maksymalna długość krokwi w takiej konstrukcji wynosi od 4,5 do 5 metrów, w zależności od rodzaju i ciężaru pokrycia dachu.

Siły rozpychające i ich wpływ na konstrukcję

W związku z ograniczonymi punktami podparcia i brakiem dodatkowych elementów stabilizujących, na ściany zewnętrzne budynku działają duże siły rozpychające. Te siły mogą powodować deformacje ścian, co wymaga dodatkowego wzmocnienia, na przykład poprzez zastosowanie wieńca.

Ograniczenia dotyczące rozpiętości więźby krokwiowej

Innym ważnym aspektem jest to, że więźba krokwiowa jest zalecana dla budynków, w których odległość między ścianami zewnętrznymi nie przekracza 6 metrów. To ograniczenie sprawia, że konstrukcje tego typu są najczęściej spotykane w małych domach, domach letniskowych, altanach, szopach itp.

Zalety i ograniczenia więźby krokwiowej

Mimo licznych ograniczeń, więźba krokwiowa ma również swoje zalety. Jej prostota konstrukcyjna przekłada się na łatwość i szybkość montażu, a także na niższe koszty związane z zakupem materiałów. Dodatkowo, więźba krokwiowa umożliwia uzyskanie całkowicie wolnej przestrzeni na poddaszu, ograniczonej tylko wysokością wiązarów.

Więźba krokwiowa a inne typy więźby dachowej

Warto zauważyć, że wiele z wyżej wymienionych ograniczeń nie dotyczy innych typów więźby dachowej, takich jak więźba krokwiowo-jętkowa, krokwiowo-płatwiowa czy więźba dwuspadowa. Każdy z tych typów konstrukcji posiada swoje specyficzne cechy i wymagania, które wpływają na wybór odpowiedniego rozwiązania dla konkretnego projektu. Niemniej jednak, zrozumienie ograniczeń i możliwości związanych z więźbą krokwiową stanowi ważny krok w procesie projektowania i budowy dachu.

Dowiedz się więcej o innych rodzajach więźby dachowej: https://roofchallenge.eu/artykul/rodzaje-wiezby-dachowej-zastosowanie-dopasowanie/ 

Najczęściej zadawane pytania na temat więźby krokwiowej:

 1. Czym jest więźba krokwiowa?
  Więźba krokwiowa to podstawowy typ konstrukcji dachowej, która składa się tylko z krokwi – elementów nośnych dachu – opartych na murłatach lub belce stropowej.
 2. Jakie są ograniczenia więźby krokwiowej?
  Więźba krokwiowa ma pewne ograniczenia, m.in. dotyczące maksymalnej długości krokwi (4,5-5 m), nacisku na ściany zewnętrzne oraz maksymalnej rozpiętości (6 m).
 3. Czy więźba krokwiowa jest trwała?
  Więźba krokwiowa jest mniej stabilna niż inne typy więźby dachowej z powodu braku dodatkowych elementów wzmacniających. Może wymagać dodatkowego wzmocnienia, np. poprzez zastosowanie wiatrownic.
 4. Jakie są zalety więźby krokwiowej?
  Więźba krokwiowa charakteryzuje się prostotą konstrukcji, co przekłada się na łatwość i szybkość montażu, oraz na niższe koszty związane z zakupem materiałów. Dodatkowo, umożliwia uzyskanie całkowicie wolnej przestrzeni na poddaszu.
 5. Czy więźba krokwiowa jest odpowiednia dla każdego budynku?
  Ze względu na ograniczenia więźby krokwiowej, jest ona najczęściej stosowana w małych domach, domach letniskowych, altanach, szopach itp. Dla większych konstrukcji często wybiera się inne typy więźby dachowej.

 

Pobierz

    manual techniczny!  

Zapoznaj się z praktyczną, niezbędną, codzienną wiedzą dla dekarza w pigułce.

Michał Blicharczyk

Michał Blicharczyk

Doradca techniczny i szkoleniowiec Corotop z ponad 15-letnim doświadczeniem.

Specjalizuje się w zagadnieniach wilgotnościowo-wentylacyjnych dachów skośnych.

Rekomendowane artykuły

Łata kalenicowa – wspornik

Łata kalenicowa – wspornik

Wprowadzenie do budowy dachu Podczas budowy dachu inwestorzy najczęściej dopytują lub zwracają uwagę na widoczne jego elementy. Z oczywistych względów najważniejsze jest pokrycie zasadnicze. Trzeba jednak przyznać, że świadomość/wiedza inwestorów rośnie, więc podczas...

Wykończenie kalenicy – otwarta czy zamkięta?

Wykończenie kalenicy – otwarta czy zamkięta?

Na początku trzeba zaznaczyć, że pytanie dotyczy dachów skośnych z najpopularniejszą metodą ocieplenia, czyli termoizolacją pomiędzy krokwiami. Między wykonawcami wciąż nie ma zgody co do sposobu montażu wysokoparoprzepuszczalnej membrany dachowej w tym miejscu. Jedni...

Kalenica – najczęściej popełniane błędy montażowe

Kalenica – najczęściej popełniane błędy montażowe

Kalenica to jedno z newralgicznych miejsc w dachu. I chociaż sama konstrukcja – jak już to było opisane w artykule pt. Kalenica - charakteryzacja i montaż - nie wydaje się skomplikowana, to jednak trzeba mieć świadomość, że łatwo tu popełnić kilka prostych błędów,...