Dlaczego membrana jest paroprzepuszczalna

Michał Blicharczyk
4 listopada 2021
Czas czytania:
Jak poprawnie zamontować kominek wentylacyjny?

Paroprzepuszczalność określa zdolność materiałów do przepuszczania pary wodnej, które nie stanowią bariery dla jej swobodnego przepływu.

Sama para wodna nie jest groźna dla dachu, w końcu znajduje się ona w powietrzu wewnątrz i na zewnątrz budynku. Problem pojawia się gdy dochodzi do jej kondensacji, czyli zamiany w stan ciekły. Kondensacja następuje, gdy temperatura powietrza o określonej wilgotności zacznie spadać i przekroczy tzw. punkt rosy. Powietrze staje się chłodniejsze, czyli jest w stanie utrzymać mniej pary wodnej, która zaczyna się skraplać.

Ważne żeby membrana dachowa posiadała wysoką paroprzepuszczalność, aby nie dopuścić do skraplania się wody w przegrodach.

Membrany mają ochraniać nasze budynki i dachy przed niebezpieczną wilgocią, która jest przyczyną m.in. pleśni, grzybów czy osłabionej termoizolacyjności dachu. Mokra termoizolacja traci swoje parametry izolacyjne, a mokre drewno traci swoje parametry wytrzymałościowe.

Wysokoparoprzepuszczalne membrany dachowe należą do grupy tzw. elastycznych materiałów wodochronnych. Są warstwą wstępnego krycia, które uszczelnia pokrycie zasadnicze.

Pobierz

    manual techniczny!  

Zapoznaj się z praktyczną, niezbędną, codzienną wiedzą dla dekarza w pigułce.

Autor: Redakcja Roof Challenge

Redakcja to zespół ekspertów z wieloletnim doświadczeniem w branży budowlanej, specjalizujących się w konstrukcji i renowacji dachów.

Nasza pasja do tworzenia solidnych i estetycznych dachów napędza nas do dzielenia się wiedzą i najlepszymi praktykami z czytelnikami naszego bloga.

Każdy artykuł, który publikujemy, jest owocem wspólnej pracy naszych inżynierów, dekarzy i konsultantów, którzy na co dzień zajmują się rozwiązywaniem nawet najbardziej skomplikowanych problemów związanych z budową dachów.

Dążymy do tego, aby nasz blog był niezawodnym źródłem informacji dla każdego, kto planuje budowę, remont czy modernizację dachu. Zapraszamy do lektury i dzielenia się swoimi pytaniami oraz doświadczeniami.

Rekomendowane artykuły

[PORADNIK] Elementy więźby dachowej

[PORADNIK] Elementy więźby dachowej

Elementy więźby dachowej Krokiew  Krokiew koszowa  Krokiew narożna  Jętka  Kleszcze  Płatew  Miecz  Murłata  Wiatrownica  Słup  Wiązar  Kosz  Naroże  Kulawka  Wymian  Tram  Podwalina  Podczas inwestycji w budowę domu, inwestor może natknąć się na wiele technicznych...

Łata kalenicowa – wspornik

Łata kalenicowa – wspornik

Wprowadzenie do budowy dachu Podczas budowy dachu inwestorzy najczęściej dopytują lub zwracają uwagę na widoczne jego elementy. Z oczywistych względów najważniejsze jest pokrycie zasadnicze. Trzeba jednak przyznać, że świadomość/wiedza inwestorów rośnie, więc podczas...

Wykończenie kalenicy – otwarta czy zamkięta?

Wykończenie kalenicy – otwarta czy zamkięta?

Na początku trzeba zaznaczyć, że pytanie dotyczy dachów skośnych z najpopularniejszą metodą ocieplenia, czyli termoizolacją pomiędzy krokwiami. Między wykonawcami wciąż nie ma zgody co do sposobu montażu wysokoparoprzepuszczalnej membrany dachowej w tym miejscu. Jedni...