Dlaczego membrana jest paroprzepuszczalna

Michał Blicharczyk
4 listopada 2021
Czas czytania:
Jak poprawnie zamontować kominek wentylacyjny?

Paroprzepuszczalność określa zdolność materiałów do przepuszczania pary wodnej, które nie stanowią bariery dla jej swobodnego przepływu.

Sama para wodna nie jest groźna dla dachu, w końcu znajduje się ona w powietrzu wewnątrz i na zewnątrz budynku. Problem pojawia się gdy dochodzi do jej kondensacji, czyli zamiany w stan ciekły. Kondensacja następuje, gdy temperatura powietrza o określonej wilgotności zacznie spadać i przekroczy tzw. punkt rosy. Powietrze staje się chłodniejsze, czyli jest w stanie utrzymać mniej pary wodnej, która zaczyna się skraplać.

Ważne żeby membrana dachowa posiadała wysoką paroprzepuszczalność, aby nie dopuścić do skraplania się wody w przegrodach.

Membrany mają ochraniać nasze budynki i dachy przed niebezpieczną wilgocią, która jest przyczyną m.in. pleśni, grzybów czy osłabionej termoizolacyjności dachu. Mokra termoizolacja traci swoje parametry izolacyjne, a mokre drewno traci swoje parametry wytrzymałościowe.

Wysokoparoprzepuszczalne membrany dachowe należą do grupy tzw. elastycznych materiałów wodochronnych. Są warstwą wstępnego krycia, które uszczelnia pokrycie zasadnicze.

Pobierz

    manual techniczny!  

Zapoznaj się z praktyczną, niezbędną, codzienną wiedzą dla dekarza w pigułce.

Michał Blicharczyk

Michał Blicharczyk

Doradca techniczny i szkoleniowiec Corotop z ponad 15-letnim doświadczeniem.

Specjalizuje się w zagadnieniach wilgotnościowo-wentylacyjnych dachów skośnych.

Rekomendowane artykuły

Łata kalenicowa – wspornik

Łata kalenicowa – wspornik

Wprowadzenie do budowy dachu Podczas budowy dachu inwestorzy najczęściej dopytują lub zwracają uwagę na widoczne jego elementy. Z oczywistych względów najważniejsze jest pokrycie zasadnicze. Trzeba jednak przyznać, że świadomość/wiedza inwestorów rośnie, więc podczas...

Wykończenie kalenicy – otwarta czy zamkięta?

Wykończenie kalenicy – otwarta czy zamkięta?

Na początku trzeba zaznaczyć, że pytanie dotyczy dachów skośnych z najpopularniejszą metodą ocieplenia, czyli termoizolacją pomiędzy krokwiami. Między wykonawcami wciąż nie ma zgody co do sposobu montażu wysokoparoprzepuszczalnej membrany dachowej w tym miejscu. Jedni...

Kalenica – najczęściej popełniane błędy montażowe

Kalenica – najczęściej popełniane błędy montażowe

Kalenica to jedno z newralgicznych miejsc w dachu. I chociaż sama konstrukcja – jak już to było opisane w artykule pt. Kalenica - charakteryzacja i montaż - nie wydaje się skomplikowana, to jednak trzeba mieć świadomość, że łatwo tu popełnić kilka prostych błędów,...