Dlaczego membrana jest paroprzepuszczalna

Michał Blicharczyk
4 listopada 2021
Czas czytania:

Paroprzepuszczalność określa zdolność materiałów do przepuszczania pary wodnej, które nie stanowią bariery dla jej swobodnego przepływu.

Sama para wodna nie jest groźna dla dachu, w końcu znajduje się ona w powietrzu wewnątrz i na zewnątrz budynku. Problem pojawia się gdy dochodzi do jej kondensacji, czyli zamiany w stan ciekły. Kondensacja następuje, gdy temperatura powietrza o określonej wilgotności zacznie spadać i przekroczy tzw. punkt rosy. Powietrze staje się chłodniejsze, czyli jest w stanie utrzymać mniej pary wodnej, która zaczyna się skraplać.

Ważne żeby membrana dachowa posiadała wysoką paroprzepuszczalność, aby nie dopuścić do skraplania się wody w przegrodach.

Membrany mają ochraniać nasze budynki i dachy przed niebezpieczną wilgocią, która jest przyczyną m.in. pleśni, grzybów czy osłabionej termoizolacyjności dachu. Mokra termoizolacja traci swoje parametry izolacyjne, a mokre drewno traci swoje parametry wytrzymałościowe.

Wysokoparoprzepuszczalne membrany dachowe należą do grupy tzw. elastycznych materiałów wodochronnych. Są warstwą wstępnego krycia, które uszczelnia pokrycie zasadnicze.

Rekomendowane artykuły

[VIDEO] – Jak poprawnie zamontować ławę kominiarską?

[VIDEO] – Jak poprawnie zamontować ławę kominiarską?

Cześć,Witamy w kolejnym odcinku RoofChallenge Razem z Darkiem pokażemy Wam dzisiaj jak prawidłowo zamontować ławę kominiarską Cześć, Darek Tymiński Tak jak Irek wspomniał, będę mu tutaj towarzyszył, pomagał w montażu niezwykle ważnej rzeczy jaką jest komunikacja...

[VIDEO] – Jak naprawić uszkodzoną membranę?

[VIDEO] – Jak naprawić uszkodzoną membranę?

CześćW dzisiejszym odcinku pokażemy Wam jak naprawić jakiekolwiek uszkodzenie, które powstanie nam w trakcie pracy na dachu. - Darku, może coś wspomnisz o rodzajach taśm, którymi możemy właśnie takie prace naprawcze wykonać? - Witam Cię Irku, Witam wszystkich - Bardzo...

[PORADNIK] Izolacja poddasza – Montaż membrany dachowej od wewnątrz

[PORADNIK] Izolacja poddasza – Montaż membrany dachowej od wewnątrz

MONTAŻ MEMBRANY DACHOWEJ OD WEWNĄTRZ  Zdarzają się sytuacje (zwłaszcza w starych domach), kiedy remont poddasza wymaga zamontowania lub wymiany membrany dachowej. Jeśli wiąże się to z remontem całego dachu, sprawa jest prosta. Pytania i wątpliwości zaczynają się, gdy...