Dlaczego membrana jest paroprzepuszczalna

Michał Blicharczyk
4 listopada 2021
Czas czytania:
Jak poprawnie zamontować kominek wentylacyjny?

Paroprzepuszczalność określa zdolność materiałów do przepuszczania pary wodnej, które nie stanowią bariery dla jej swobodnego przepływu.

Sama para wodna nie jest groźna dla dachu, w końcu znajduje się ona w powietrzu wewnątrz i na zewnątrz budynku. Problem pojawia się gdy dochodzi do jej kondensacji, czyli zamiany w stan ciekły. Kondensacja następuje, gdy temperatura powietrza o określonej wilgotności zacznie spadać i przekroczy tzw. punkt rosy. Powietrze staje się chłodniejsze, czyli jest w stanie utrzymać mniej pary wodnej, która zaczyna się skraplać.

Ważne żeby membrana dachowa posiadała wysoką paroprzepuszczalność, aby nie dopuścić do skraplania się wody w przegrodach.

Membrany mają ochraniać nasze budynki i dachy przed niebezpieczną wilgocią, która jest przyczyną m.in. pleśni, grzybów czy osłabionej termoizolacyjności dachu. Mokra termoizolacja traci swoje parametry izolacyjne, a mokre drewno traci swoje parametry wytrzymałościowe.

Wysokoparoprzepuszczalne membrany dachowe należą do grupy tzw. elastycznych materiałów wodochronnych. Są warstwą wstępnego krycia, które uszczelnia pokrycie zasadnicze.

Pobierz

    manual techniczny!  

Zapoznaj się z praktyczną, niezbędną, codzienną wiedzą dla dekarza w pigułce.

Michał Blicharczyk

Michał Blicharczyk

Doradca techniczny i szkoleniowiec Corotop z ponad 15-letnim doświadczeniem.

Specjalizuje się w zagadnieniach wilgotnościowo-wentylacyjnych dachów skośnych.

Rekomendowane artykuły

Czy wełna izolacyjna może dotykać membrany dachowej

Czy wełna izolacyjna może dotykać membrany dachowej

To bardzo częste pytanie stawiane przez inwestorów. Wśród wykonawców zdania na ten temat są – co zaskakujące – podzielone. Zacznijmy więc od początku. Dawno temu, kiedy jeszcze nie było wysokoparoprzepuszczalnych membran dachowych, a poddasza były zwykłymi strychami,...

[PORADNIK] Elementy więźby dachowej

[PORADNIK] Elementy więźby dachowej

Inwestor budujący swój dom, rozmawiając z np. cieślą, może natrafić na pewnego rodzaju barierę językową, bo nie musi znać wszystkich terminów budowlanych, którymi posługuje się wykonawca. Warto zatem poznać kilka podstawowych słów mogących ułatwić zrozumienie cieśli i...