Kosz miękki na dachu

Michał Blicharczyk
26 października 2021
Czas czytania:
Jak poprawnie zamontować kominek wentylacyjny?

Kosz dachowy to miejsce gdzie spotykają się dwie połacie dachu pod katem mniejszym niż 180°. Czyli w dachu jest to wklęsłe miejsce, w którym zbiera się i spływa woda z dwóch połaci.

To oznacza, że kosz dachowy jest jednym z newralgicznych miejsc w połaci dachu, bo jest szczególnie narażony na przeciek.

Stąd tak ważne jest dokładne wykonanie tego elementu.

Jedną z form wykonania kosza dachowego jest tzw. kosz miękki, czyli kosz w którym dwie połacie łagodnie się ze sobą spotykają.

Jedna przechodzi w drugą w sposób ciągły. Takie rozwiązanie możliwe jest tylko gdy dach pokrywamy dachówką karpiówką lub łupkiem czy gontem, ponieważ tylko ten rodzaj pokrycia umożliwia nam estetyczne docinanie i dopasowywanie dachówek do siebie.

A dopasowanie jest tu szczególnie ważne, ponieważ dzięki koszowi miękkiemu zachowujemy ciągłość połaci, co znacznie zmniejsza nam niebezpieczeństwo rozszczelnienia.

Trzeba jednak pamiętać, że kosz miękki nie nadaje się do każdego dachu, ponieważ ze względu na znaczne ilości zbierającej się i spływającej w koszu wody, zakłada się, że minimalny jego spadek – dla najczęściej spotykanego typu – to 26°. 

Poza praktycznością takiego rozwiązania jest jeszcze aspekt estetyczny, bo to chyba najpiękniejsza forma kosza dachowego, którą niestety widzimy na polskich dachach coraz rzadziej.   

Nic dziwnego, bo kosz miękki wymaga dużego nakładu pracy, dokładności, wiedzy i sporego doświadczenia, a co za tym idzie, jest drogi w wykonaniu. Można powiedzieć, że dekarze, którzy podejmują się zrobienia takiej formy kosza należą do dachowej elity.

Dlatego gdy spotykam takie rozwiązanie na dachu, staram się nacieszyć oko i doceniam wkład pracy jaka została włożona w wykonanie tej formy kosza.

 Na tej połaci koszy było sporo, co wymagało sporego nakładu pracy.
Zdjęcia przedstawiają fragment dachu wykonanego w Gościeszowicach (woj. lubuskie) przez firmę Dach-Bud Bogdan Czubiński.

Pobierz

    manual techniczny!  

Zapoznaj się z praktyczną, niezbędną, codzienną wiedzą dla dekarza w pigułce.

Autor: Redakcja Roof Challenge

Redakcja to zespół ekspertów z wieloletnim doświadczeniem w branży budowlanej, specjalizujących się w konstrukcji i renowacji dachów.

Nasza pasja do tworzenia solidnych i estetycznych dachów napędza nas do dzielenia się wiedzą i najlepszymi praktykami z czytelnikami naszego bloga.

Każdy artykuł, który publikujemy, jest owocem wspólnej pracy naszych inżynierów, dekarzy i konsultantów, którzy na co dzień zajmują się rozwiązywaniem nawet najbardziej skomplikowanych problemów związanych z budową dachów.

Dążymy do tego, aby nasz blog był niezawodnym źródłem informacji dla każdego, kto planuje budowę, remont czy modernizację dachu. Zapraszamy do lektury i dzielenia się swoimi pytaniami oraz doświadczeniami.

Rekomendowane artykuły

[PORADNIK] Elementy więźby dachowej

[PORADNIK] Elementy więźby dachowej

Elementy więźby dachowej Krokiew  Krokiew koszowa  Krokiew narożna  Jętka  Kleszcze  Płatew  Miecz  Murłata  Wiatrownica  Słup  Wiązar  Kosz  Naroże  Kulawka  Wymian  Tram  Podwalina  Podczas inwestycji w budowę domu, inwestor może natknąć się na wiele technicznych...

Łata kalenicowa – wspornik

Łata kalenicowa – wspornik

Wprowadzenie do budowy dachu Podczas budowy dachu inwestorzy najczęściej dopytują lub zwracają uwagę na widoczne jego elementy. Z oczywistych względów najważniejsze jest pokrycie zasadnicze. Trzeba jednak przyznać, że świadomość/wiedza inwestorów rośnie, więc podczas...

Wykończenie kalenicy – otwarta czy zamkięta?

Wykończenie kalenicy – otwarta czy zamkięta?

Na początku trzeba zaznaczyć, że pytanie dotyczy dachów skośnych z najpopularniejszą metodą ocieplenia, czyli termoizolacją pomiędzy krokwiami. Między wykonawcami wciąż nie ma zgody co do sposobu montażu wysokoparoprzepuszczalnej membrany dachowej w tym miejscu. Jedni...