[PORADNIK] Więźba jętkowa – charakteryzacja, na co zwrócić uwagę, kiedy stosować

Michał Blicharczyk
17 marca 2023
Czas czytania:
Jak poprawnie zamontować kominek wentylacyjny?

Ten artykuł porusza tematykę:

 • Więźba jętkowa: Podstawa wytrzymałości dachów spadzistych
 • Budowa więźby jętkowej: Jak działa?
 • Rozpiętość i kąt nachylenia w dachach jętkowych
 • Połączenie jętki z krokwią: Klucz do stabilności
 • Techniki łączenia jętki z krokwią: Najpopularniejsze metody
 • Połączenie doczołowe z nakładkami
 • Połączenie czopowe
 • Połączenie na wrąb
 • Połączenie na nakładkę
 • Połączenie na jaskółczy ogon
 • Więźba jętkowa a inne typy więźby dachowej

Więźba jętkowa to jeden z najpopularniejszych typów konstrukcji dachowych stosowanych w budownictwie. Ta wytrzymała i niezwykle stabilna struktura stanowi idealne rozwiązanie dla dachów o dużej rozpiętości oraz spadzistości. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej budowie tego rodzaju więźby, wskazując na jej kluczowe elementy i zasady montażu.

Budowa więźby jętkowej: Jak działa?

Więźba jętkowa to odmiana więźby krokwiowej. Cechuje się obecnością dodatkowych poziomych belek, które łączą dwie przeciwległe krokwie. Te dodatkowe elementy, nazywane jętkami, nadają konstrukcji większą stabilność, jednocześnie zwiększając jej wytrzymałość na różnego rodzaju obciążenia.

Dzięki zastosowaniu jętek, krokwie nie uginają się pod wpływem ciężaru własnego dachu, a także pod wpływem obciążeń ekstremalnych, takich jak na przykład śnieg zalegający na dachu czy nacisk wiatru. Jętki „chwytają” krokwie, co zdecydowanie zwiększa stabilność całej konstrukcji dachu.

Jętka jest tak nazwana od staropolskiego słowa „jąć”, które oznacza chwytać lub trzymać. To właśnie dzięki tej umiejętności trzymania, więźba jętkowa zyskała tak dużą popularność wśród konstrukcji dachów spadzistych.

Rozpiętość i kąt nachylenia w dachach jętkowych

Zastosowanie jętek pozwala na zwiększenie rozpiętości dachu, w porównaniu do standardowej więźby krokwiowej. Dach z więźbą jętkową może mieć maksymalną rozpiętość do 9 metrów. Przy zastosowaniu dodatkowego podparcia, na przykład w postaci płatwi, ta rozpiętość może zostać zwiększona nawet do 11 metrów.

Jętki montuje się zwykle powyżej połowy długości krokwi. Najczęściej jest to około 2/3 wysokości od stropu. Maksymalna długość dolnej części krokwi (od murłaty do jętki) to 4,5 metra, natomiast górnej części (od jętki do kalenicy) to 2,7 metra.

Więźba jętkowa może być stosowana w dachach o kącie nachylenia od 35° do 60°. Przy kątach powyżej 60° trudno zachować wymaganą długość odcinków krokwi (od i do jętek), a przy nachyleniu poniżej 35° stosuje się zazwyczaj inne rodzaje więźby.

Połączenie jętki z krokwią: Klucz do stabilności

Połączenie jętki z krokwią to kluczowy element budowy więźby jętkowej. Jętka, jako element konstrukcji dachu, na którą obciążenie przenoszą krokwie, pracuje na ściskanie. Dlatego sposób połączenia jętki z krokwiami jest niezwykle ważny dla stabilności i wytrzymałości całej konstrukcji.

Istnieje kilka technik łączenia tych elementów. Jedną z nich jest połączenie doczołowe. W tej technice, czoło jętki docięte pod kątem nachylenia krokwi styka się z jej dolnym bokiem. Aby zapewnić odpowiednią stabilność takiego połączenia, konieczne jest użycie specjalnych łączników, takich jak śruby lub metalowe płytki wiążące oba elementy ze sobą.

Rozważając budowę dachu, więźba jętkowa to rozwiązanie, które łączy w sobie wytrzymałość i stabilność. Pamiętaj, że prawidłowo zaprojektowana i wykonana konstrukcja dachowa gwarantuje bezpieczeństwo i trwałość całego budynku.

Techniki łączenia jętki z krokwią: Najpopularniejsze metody

Poza połączeniem doczołowym, istnieje wiele innych technik łączenia jętki z krokwią. Każda z nich ma swoje unikalne cechy i przyczynia się do ostatecznej wytrzymałości i stabilności konstrukcji dachu.

Połączenie doczołowe z nakładkami

W przypadku tej metody zamiast łączników stosuje się drewniane lub metalowe nakładki po obu stronach boków jętki i krokwi. Nakładki mocuje się za pomocą gwoździ, wkrętów lub śrub. Takie rozwiązanie jest proste w wykonaniu, a jednocześnie zapewnia stabilność połączenia.

Połączenie czopowe

Ciekawym rozwiązaniem jest połączenie czopowe. Polega ono na wykonaniu czopa w czole jętki, który wprowadza się w gniazdo wyżłobione w dolnym boku krokwi. Choć technika ta jest bardziej pracochłonna, to zdecydowanie zwiększa stabilność połączenia jętki z krokwią. Dodatkowo połączenie stabilizuje się kołkiem drewnianym lub śrubą przechodzącymi przez szerokość krokwi i czopa w jej wnętrzu.

Połączenie na wrąb

W połączeniu na wrąb odpowiednio ciosane czoło jętki wprowadza się w głąb dolnego boku krokwi. Dla dodatkowego zabezpieczenia oba elementy łączy się za pomocą śruby. Ta metoda jest bardzo solidna i doskonale sprawdza się w długotrwałym użytkowaniu.

Połączenie na nakładkę

Inną techniką jest połączenie na nakładkę. W tym przypadku odpowiednio podcięta z boku jętka wciska się w wycięcie w boku krokwi. W celu uniknięcia ryzyka osłabienia krokwi i zmniejszenia powierzchni docisku jętki z krokwią, wycięcia nie powinny być zbyt duże. Połączenie wzmacnia się drewnianym kołkiem lub śrubą.

Połączenie na jaskółczy ogon

To klasyczna wersja połączenia na nakładkę, które ma formę jaskółczego ogona. Dzięki temu blokuje się możliwość wysunięcia jętki z krokwi. Jest to metoda bardzo pracochłonna i coraz rzadziej spotykana, lecz jednocześnie bardzo efektywna.

Każdy z tych typów połączeń ma swoje unikalne cechy i korzyści. Wybór konkretnego rozwiązania zależy od wielu czynników, w tym od specyfiki projektu, dostępnych materiałów, umiejętności dekarza oraz oczekiwań klienta.

Więźba jętkowa a inne typy więźby dachowej

Choć więźba jętkowa to jedno z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych w budownictwie, to istnieje wiele innych typów konstrukcji dachu. Należą do nich między innymi więźba krokwiowo-jętkowa, więźba płatwiowo-jętkowa, czy konstrukcje bez więźby, jak np. dachy płaskie. Wybór konkretnego rozwiązania zależy od wielu czynników, takich jak typ budynku, klimat, koszty, a także osobiste preferencje właściciela.

Pamiętaj, że niezależnie od wyboru konkretnego typu więźby, kluczowe jest zapewnienie prawidłowego montażu i utrzymania struktury. Dobrze wykonana i utrzymana konstrukcja dachu to gwarancja bezpieczeństwa i trwałości całego budynku.

Jakie drewno na dach jętkowy?

Najbardziej popularnym gatunkiem drzewa wykorzystywanym w budowie więźby dachowej jest sosna – rzadziej świerk,  jodła lub modrzew.

Ale ważniejszą od gatunku drzewa wydaje się jego wilgotność. Jak w każdej więźbie, drewno powinno być suche, czyli mieć wilgotność nie większą niż 18%.

To bardzo ważne, bowiem drewno mokre zawsze ulega zmianom wymiarowym i pękaniu. Traci parametry wytrzymałościowe na zginanie i ściskanie, co w przypadku więźby dachowej jest kluczowe. Dodatkowo, powstałe wskutek wysychania luzy w drewnianych połączeniach więźby zmieniają parametry przenoszenia sił w tych połączeniach.

Jakie pokrycie na więźbę jętkową?

Ze względu na parametry wytrzymałościowe i szeroki zakres kąta nachylenia, na więźbę jętkową nadaje się właściwie każdy rodzaj pokrycia. Oczywiście należy zaznaczyć, że za dobór materiałów odpowiada projektant, a inwestor bez – jego zgody – nie może zmieniać rodzaju pokrycia, jaki został zaproponowany w projekcie

Dowiedz się więcej na temat innych rodzajów więźby dachowej: https://roofchallenge.eu/artykul/rodzaje-wiezby-dachowej-zastosowanie-dopasowanie/ 

Najczęściej zadawane pytania na temat więźby jętkowej:

 • Co to jest więźba jętkowa?
  Więźba jętkowa to odmiana więźby krokwiowej, w której dodatkowe poziome belki, nazywane jętkami, łączą ze sobą dwie przeciwległe krokwie. Ta dodatkowa stabilność sprawia, że więźba jętkowa jest często stosowana w dachach o dużym kącie nachylenia.
 • Jaką maksymalną rozpiętość może mieć dach z więźbą jętkową?
  Dach z więźbą jętkową może mieć maksymalną rozpiętość do 9 metrów. Jednak przy zastosowaniu dodatkowego podparcia, takiego jak płatwie, ta rozpiętość może zostać zwiększona nawet do 11 metrów.
 • Jakie są najpopularniejsze metody łączenia jętki z krokwią?
  Istnieje wiele metod łączenia jętki z krokwią, w tym połączenie doczołowe, połączenie doczołowe z nakładkami, połączenie czopowe, połączenie na wrąb, połączenie na nakładkę oraz połączenie na jaskółczy ogon.
 • Czy więźba jętkowa jest odpowiednia dla każdego rodzaju dachu?
  Więźba jętkowa jest idealna dla dachów o kącie nachylenia od 35° do 60°. Przy kątach powyżej 60° trudno jest zachować wymaganą długość odcinków krokwi, podczas gdy przy nachyleniu poniżej 35° zazwyczaj stosuje się inne rodzaje więźby.
 • Czy więźba jętkowa jest trudna do zbudowania?
  Choć więźba jętkowa może wymagać nieco więcej pracy niż standardowa więźba krokwiowa, jej budowa nie jest szczególnie skomplikowana dla doświadczonego dekarza. Ważne jest jednak zapewnienie prawidłowego montażu i utrzymania konstrukcji, aby zapewnić jej długotrwałą stabilność i bezpieczeństwo.

     

    Pobierz

        manual techniczny!  

    Zapoznaj się z praktyczną, niezbędną, codzienną wiedzą dla dekarza w pigułce.

    Michał Blicharczyk

    Michał Blicharczyk

    Doradca techniczny i szkoleniowiec Corotop z ponad 15-letnim doświadczeniem.

    Specjalizuje się w zagadnieniach wilgotnościowo-wentylacyjnych dachów skośnych.

    Rekomendowane artykuły

    Wykończenie kalenicy – otwarta czy zamkięta?

    Wykończenie kalenicy – otwarta czy zamkięta?

    Na początku trzeba zaznaczyć, że pytanie dotyczy dachów skośnych z najpopularniejszą metodą ocieplenia, czyli termoizolacją pomiędzy krokwiami. Między wykonawcami wciąż nie ma zgody co do sposobu montażu wysokoparoprzepuszczalnej membrany dachowej w tym miejscu. Jedni...

    Kalenica – najczęściej popełniane błędy montażowe

    Kalenica – najczęściej popełniane błędy montażowe

    Kalenica to jedno z newralgicznych miejsc w dachu. I chociaż sama konstrukcja – jak już to było opisane w artykule pt. Kalenica - charakteryzacja i montaż - nie wydaje się skomplikowana, to jednak trzeba mieć świadomość, że łatwo tu popełnić kilka prostych błędów,...

    Kalenica – charakteryzacja i montaż

    Kalenica – charakteryzacja i montaż

    Czym jest kalenica? Każdy, kto ma choćby najmniejsze pojęcie o dachu skośnym, wie mniej więcej co to jest kalenica, ale dla formalności warto powtórzyć precyzyjną definicję za Słownikiem Terminów i Nazw Dekarskich: „Kalenica to pozioma linia utworzona w  miejscu...