[VIDEO] Wykonanie okapu dachowego z montażem membrany na pas podrynnowy

Michał Blicharczyk
10 czerwca 2022
Czas czytania:
Jak poprawnie zamontować kominek wentylacyjny?

Witajcie, dzisiaj zajmiemy się tematyką okapu.

Mamy dwa sposoby wykonania okapu. Jednym z nich jest zamontowanie membrany dachowej na pas nadrynnowy, a drugim sposobem jest zamontowanie membrany na pas podrynnowy. Właśnie taki sposób dzisiaj Wam pokaże.

Mamy przygotowane tutaj elementy, które wykorzystamy do wykonania naszego okapu. Mamy obróbkę blacharską,  którą wykończymy nasz okap (jest to element tylko estetyczny). Mamy pas rynnowy. Mamy tutaj siatkę okapu tak zwaną WRÓBLÓWKĘ, membranę COROTOP RED STRONG, dwustronną taśmę oraz grzebień okapu.

ETAP 1 – Montaż obróbki blacharskiej

Pierwszym elementem, który zamontujemy jest obróbka blacharska. My zrobiliśmy sobie tutaj taką obróbkę blacharską zakończoną wulstą. Specjalnie ona jest w kolorze ceglastym ponieważ ta obróbka to jest tylko i wyłącznie element dekoracyjny czy estetyczny. Można tutaj wykonać (tą) zamiast obróbki na przykład wykończyć to struktonitem czy łupkiem, bądź nawet elementami blachy na rombek. My wykonaliśmy sobie dzisiaj taką obróbkę.

ETAP 2 – Montaż pasa podrynnowego

Kolejnym elementem jest pas podrynnowy do którego za chwileczkę będzie zamontowana membrana.

Dekarz montuje pas podrynnowy i bierze dwustronną taśmę.

Mamy zamontowany nasz pas podrynnowy. Kolejnym elementem, który zamontujemy jest dwustronna taśma zbrojona, dzięki której przykleimy naszą membranę do pasa podrynnowego.

Ważne!
Do przyklejenia membrany najlepsza będzie dwustronna taśma zbrojna.

Dekarz nakłada taśmę na pas podrynnowy.

Okey, możemy teraz przejść do montażu membrany.

Etap III – Montaż membrany dachowej

To jest tak jak wspomniałem, dzisiaj pracujemy na membranie COROTOP RED STRONG. Membranę montujemy zawsze od okapu w górę w stronę kalenicy z zachowaniem oczywiście odpowiednich zakładów.

Dodatkowe informacje o tym jak wybrać odpowiednią membranę dachową znajdziesz tutaj.

WAŻNE!
Membranę montujemy zawsze od dołu do góry, czyli od okapu do kalenicy

Na membranie mamy pokazane takie fajne znaczniki- jaki zakład powinna mieć membrana pod danym kontem nachylenia dachu.

WAŻNE!
Znaczniki na powierzchni membrany ułatwią Ci dobranie zakładu do kąta nachylenia dachu.

Membranę montujemy do krokwi mechanicznie za pomocą zszywacza młotkowego bądź tapicerskiego.

Membrana powinna być oczywiście odpowiednio naciągnięta aby spełniała swoje odpowiednie właściwości.

WAŻNE!
Pamiętaj o naciągnięciu membrany, aby nie pozostały żadne fałdy czy zagięcia.

Kolejnym krokiem jest przyklejenie właśnie membrany do okapnika co daje nam stuprocentową szczelność.

Okej, membranę mamy zamontowaną. Jak możecie zauważyć tutaj została membrana przebita mechanicznie przez zszywki i aby właśnie uniknąć przebicia tej membrany na kontr łatę naklejamy specjalną piankę poliuretanową.

WAŻNE!
Aby uszczelnić dziury, które powstały od zszywek, naklej piankę poliuretanową na spód kontrłat.

Pozwoli ona nam właśnie zabezpieczyć te przebicia mechaniczne. Piankę przyklejamy na kontrłaty bądź możemy ją również przykleić na membranę. Oczywiście tak aby zakryć wszelkiego rodzaju te przebicia.

Dodatkowe informacje o montażu membrany znajdziesz tutaj.

ETAP IV – Montaż kontrłat

Tak przygotowaną kontrłatę właśnie z pianką montujemy do krokwi. Jak możecie zauważyć zostały zasłonięte wszelkiego rodzaju te przebicia, które wykonaliśmy co daje nam właśnie szczelność pomiędzy membraną, a kontrłatą.

Dekarz montuje kontrłatę do krokwi.

Okej, tutaj tak jeszcze pokrótce wspomnę, że linia okapu, którą tutaj mamy oczywiście powinna być uwzględniona podczas wykonania konstrukcji dachowej. Poddane pokrycie, czyli pod dachówkę, czy pod blachodachówkę, na dachach, które przekrywamy, na dachach starych należy wykonać najpierw pomiary.

WAŻNE!
Jeszcze przed przystąpieniem do pracy zadbaj o właściwe dobranie okapu do pokrycia dachowego.

Być może należy skrócić krokwie, bądź przedłużyć do danego rodzaju pokrycia. Okey, kontrłaty mamy zamontowane, możemy przystąpić do montażu klina okapu.

ETAP V – Montaż klina okapu

Dekarz przykręca klin okapu.

Następnie montujemy siatkę wentylacyjną.

Etap VI – Montaż siatki wentylacyjnej

Jak już możecie zauważyć tutaj poprzez kontrłatę powstaje nam szczelina wentylacyjna, która właśnie jest bardzo ważna w pokryciach dachowych. Możecie również zauważyć właśnie, że jakakolwiek woda, która dostałaby się na membranę odpłynie tutaj poprzez ten pas podrynnowy. Montujemy siatkę, tą Wróblówkę tak zwaną, po to aby zachowana była wentylacja na połaci dachowej, a zarazem żeby nic tam się nie dostało, jakieś wróble czy jakiekolwiek ptactwo.

WAŻNE!
Siatka „Wróblówka” zapobiega dostawaniu się m.in. ptactwa pod pokrycie dachowe.

Dekarz montuje siatkę wentylacyjną.

Okej, siatkę okapu mamy już zamontowaną. Kolejnym elementem jest montaż orynnowania.

ETAP VII – Montaż orynnowania

Tutaj pokażę to tak skromnie, na dwóch hakach rynnowych. Oczywiście montaż powinien już być zgodnie z zaleceniami producenta orynnowania.

Dekarz montuje orynnowanie.

Następnym krokiem jest właśnie montaż rynny. Orynnowanie powinno być wykonane tam ze spadem, tak aby woda nie zostawała nam w rynnie tylko mogła swobodnie spłynąć do rury spustowej. Kolejnym elementem jest montaż okapu rynnowego.

Dekarz montuje okap rynnowy.

ETAP VIII – Montaż okapu rynnowego

Ostatnim elementem jest montaż grzebienia okapu, który zapobiegnie nam wejściu ptactwa pod dachówkę ceramiczną tutaj w naszym przypadku.

WAŻNE!
Tak jak „Wróblówka”,  grzebień okapu ma za zadanie uniemożliwić ptactwu dostanie się pod pokrycie.

Dekarz wykonuje pomiary dachu.

Tak jak już wcześniej wspomniałem, przed wykonaniem całego okapu należy wykonać sobie pomiary danego dachu pod dachówkę bądź pod blachodachówkę. Ja już tutaj sobie te wymiary wykonałem. Ustawiam sobie występ dachówki do rynny i znaczymy pierwszą łatę, którą będziemy montować.

Etap IX – Montaż łat

Dekarz wykonuje łatanie.

Jakby takie łacenie dachu musimy  wykonać oczywiście na całej powierzchni. Okey, no i przy tak wykonanym okapie kolejną czynnością jest montaż dachówki.

ETAP X – Montaż dachówki

Wygląda to właśnie w ten sposób.

Świetnie, dziękujemy poszło całkiem gładko.

Irku powiedz nam jeszcze jaki jest szczególny element montażu okapu.

Należy zwrócić szczególną uwagę na szczelinę wentylacyjną, którą powstała nam dzięki zamontowaniu kontrłat. Właśnie w tym systemie, w którym membrana zamontowana jest na pas podrynnnowy jesteśmy w stanie bardzo szybko wychwycić jakąkolwiek usterkę, która powstała by na dachu ponieważ jakakolwiek woda dostanie się na membranę spływając w stronę okapu pojawia nam się pod rynną i spływa na dół, także każdy klient, który idzie z domu do pracy zauważy, że spod rynny pojawia mu się woda jest w stanie sam stwierdzić , że na dachu powstała jakaś usterka, bądź jest jakaś nieszczelność i wtedy dzwoni do dekarza. Dekarz przyjeżdża i tak samo jest już w stanie stwierdzić mniej więcej w którym miejscu jest przeciek lub dana usterka.

Dziękujemy bardzo za współpracę, a Wam życzymy powodzenia na dachach. Do zobaczenia!

Pobierz

    manual techniczny!  

Zapoznaj się z praktyczną, niezbędną, codzienną wiedzą dla dekarza w pigułce.

Autor: Redakcja Roof Challenge

Redakcja to zespół ekspertów z wieloletnim doświadczeniem w branży budowlanej, specjalizujących się w konstrukcji i renowacji dachów.

Nasza pasja do tworzenia solidnych i estetycznych dachów napędza nas do dzielenia się wiedzą i najlepszymi praktykami z czytelnikami naszego bloga.

Każdy artykuł, który publikujemy, jest owocem wspólnej pracy naszych inżynierów, dekarzy i konsultantów, którzy na co dzień zajmują się rozwiązywaniem nawet najbardziej skomplikowanych problemów związanych z budową dachów.

Dążymy do tego, aby nasz blog był niezawodnym źródłem informacji dla każdego, kto planuje budowę, remont czy modernizację dachu. Zapraszamy do lektury i dzielenia się swoimi pytaniami oraz doświadczeniami.

Rekomendowane artykuły

[PORADNIK] Elementy więźby dachowej

[PORADNIK] Elementy więźby dachowej

Elementy więźby dachowej Krokiew  Krokiew koszowa  Krokiew narożna  Jętka  Kleszcze  Płatew  Miecz  Murłata  Wiatrownica  Słup  Wiązar  Kosz  Naroże  Kulawka  Wymian  Tram  Podwalina  Podczas inwestycji w budowę domu, inwestor może natknąć się na wiele technicznych...

Łata kalenicowa – wspornik

Łata kalenicowa – wspornik

Wprowadzenie do budowy dachu Podczas budowy dachu inwestorzy najczęściej dopytują lub zwracają uwagę na widoczne jego elementy. Z oczywistych względów najważniejsze jest pokrycie zasadnicze. Trzeba jednak przyznać, że świadomość/wiedza inwestorów rośnie, więc podczas...

Wykończenie kalenicy – otwarta czy zamkięta?

Wykończenie kalenicy – otwarta czy zamkięta?

Na początku trzeba zaznaczyć, że pytanie dotyczy dachów skośnych z najpopularniejszą metodą ocieplenia, czyli termoizolacją pomiędzy krokwiami. Między wykonawcami wciąż nie ma zgody co do sposobu montażu wysokoparoprzepuszczalnej membrany dachowej w tym miejscu. Jedni...