[VIDEO] – Jak poprawnie zamontować ławę kominiarską?

Michał Blicharczyk
21 września 2022
Czas czytania:
Jak poprawnie zamontować kominek wentylacyjny?

Cześć,
Witamy w kolejnym odcinku RoofChallenge

Razem z Darkiem pokażemy Wam dzisiaj jak prawidłowo zamontować ławę kominiarską

Cześć, Darek Tymiński

Tak jak Irek wspomniał, będę mu tutaj towarzyszył, pomagał w montażu niezwykle ważnej rzeczy jaką jest komunikacja dachowa. Jest to bardzo ważny element na dachu pozwalający bezpiecznie się poruszać po dachu celem dojścia do urządzeń, które na tym dachu się znajdują.

Okej, przystąpmy do montażu naszej ławy. Dzisiaj pracujemy na bardzo ostatnio popularnej dachówce płaskiej. Zaczniemy od ułożenia rzędu, na którym wspierać będzie się nasza ława kominiarska.

Etap I – Ułożenie dachówek

Okej, Kolejnym krokiem, który musimy wykonać jest montaż łaty na której zawieszony zostanie nasz wspornik.

Etap II – Montaż łaty

Musimy również wymierzyć odległość tej łaty. U nas wynosi ona 11 cm. Wyjaśnijmy z czego to wynika.

Chodzi o to, że podstawą tego jest żeby wspornik bezpiecznie się tutaj na dachu opierał. Jest to, żeby przenosić obciążenie na łatę, która jest tutaj pod spodem. Generalnie tego trzeba się trzymać żeby przenosić obciążenie na łatę, która jest pod dachówką. Przy zastosowaniu, bo wiadomo, tych pokryć jest cała masa.

Dobierając komunikację dachową do danego pokrycia właśnie trzeba zwrócić uwagę na to jaki to jest rodzaj pokrycia. Czy to będą pokrycia właśnie dachówkowe, profilowane, czy płaskie, czy będzie to blachodachówka. Do każdego z tych pokryć jest osobno dedykowany wspornik. Generalnie zasada jest taka, że ma być bezpiecznie. Czyli mamy zamontowany poprawnie, bezpiecznie, tak żeby można było bezpiecznie się po tym poruszać.

Dokładnie

Okej, zamontujemy teraz nasze wsporniki.

Etap III – Montaż wsporników

Kolejnym krokiem jest montaż tzw. kołysek.

Etap IV – Montaż kołysek

Na nasz wspornik montowane one są za pomocą śrub. Warto też wspomnieć o tym, że tę kołyskę delikatnie odchylamy od poziomu w stronę dachu.

Jeszcze może o samym wsporniku trochę. Mamy tutaj taki układ, mamy jeden otwór podłużny, drugie otwory mamy pojedyncze. Najpierw montujemy w otworze podłużnym po to żebyśmy mogli na tym otworze podłużnym sobie najpierw wyregulować nachylenie tej ławy. Natomiast później otwory pojedyncze muszą się nam pokrywać z otworami pojedynczymi tutaj. Chodzi o to, że jak będziemy mieli to zamknięte na pojedynczym otworze, to nie będzie tej tendencji do przesuwania się, nawet w razie jakby się te śruby delikatnie poluzowały. Bo gdybyśmy zamontowali odwrotnie czyli, że otwory podłużne by się nam pokrywały to wtedy jest tendencja, że ta ława może nam się troszeczkę kołysać.

O czym też warto wspomnieć, to aby w trakcie montażu od razu przykręcać wszystkie śruby ponieważ czasami wygląda to tak, że „a za chwilę dokręcę”, „za chwilę dokręcimy” A nie są one dokręcone i możemy po prostu spaść z takiej ławy. Warto o tym wspomnieć, że każda ta kołyska, każdy ten mocownik powinien być do wspornika przymocowany przynajmniej na dwie śruby dla bezpieczeństwa.

Etap V – Montaż ławy

Mocowanie ławy poziomej też musi być wykonane dwoma śrubami do wspornika i do mocownika. Spotyka się różne rodzaje, bo też jest tak, że czasami są montowane tutaj, Tutaj akurat, w tym przypadku, mamy montowane śrubami do tej kołyski od góry. Okej, kolejnym krokiem jest ułożenie kolejnego rzędu dachówek już nad naszą ławą.

Etap VI – Górny rząd dachówek

O samej dachówce trochę. Chodzi o to, że te wsporniki leżą nam tutaj na tej dachówce i żeby nam się ta dachówka nie unosiła, żeby nie było jakichś nierówności należy tą dachówkę trochę podszlifować na grubość tego wspornika tak żeby ta dachówka nam się ładnie ułożyła. Okej, i w ten sposób mamy prawidłowo zamontowaną naszą ławę kominiarską.

Jak możecie sami zobaczyć – nie jest to nic trudnego

Prawda Darku?

Tak, ważne żeby pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Właśnie takich jak mocowanie tej łaty montującej żeby ona była solidnie zamontowana, żeby ten stolik nam się trzymał. Ważne – pamiętać o tym punkcie podparcia żeby ten płaskowniczek też nam leżał tutaj bezpiecznie. Też nie łamał nam dachówki, żeby ta dachówka nie pękała pod tym płaskownikiem ale też żeby można było się tutaj bezpiecznie po tym poruszać.

Dokładnie

Dzięki wielkie Darku

Ja również dziękuję Ci Irku

Dziękujemy

Dowiedz się jak poprawnie zamontować kominek wentylacyjny.

 

Pobierz

    manual techniczny!  

Zapoznaj się z praktyczną, niezbędną, codzienną wiedzą dla dekarza w pigułce.

Michał Blicharczyk

Michał Blicharczyk

Doradca techniczny i szkoleniowiec Corotop z ponad 15-letnim doświadczeniem.

Specjalizuje się w zagadnieniach wilgotnościowo-wentylacyjnych dachów skośnych.

Rekomendowane artykuły

Łata kalenicowa – wspornik

Łata kalenicowa – wspornik

Wprowadzenie do budowy dachu Podczas budowy dachu inwestorzy najczęściej dopytują lub zwracają uwagę na widoczne jego elementy. Z oczywistych względów najważniejsze jest pokrycie zasadnicze. Trzeba jednak przyznać, że świadomość/wiedza inwestorów rośnie, więc podczas...

Wykończenie kalenicy – otwarta czy zamkięta?

Wykończenie kalenicy – otwarta czy zamkięta?

Na początku trzeba zaznaczyć, że pytanie dotyczy dachów skośnych z najpopularniejszą metodą ocieplenia, czyli termoizolacją pomiędzy krokwiami. Między wykonawcami wciąż nie ma zgody co do sposobu montażu wysokoparoprzepuszczalnej membrany dachowej w tym miejscu. Jedni...

Kalenica – najczęściej popełniane błędy montażowe

Kalenica – najczęściej popełniane błędy montażowe

Kalenica to jedno z newralgicznych miejsc w dachu. I chociaż sama konstrukcja – jak już to było opisane w artykule pt. Kalenica - charakteryzacja i montaż - nie wydaje się skomplikowana, to jednak trzeba mieć świadomość, że łatwo tu popełnić kilka prostych błędów,...